Investigation of the synergistic effects of photobiomodulation and ziziphus jujuba plant extract on cell proliferation and wound healing
Fotobiyomodülasyon ve ziziphus jujuba bitki özütünün hücre çoğalması ve yara iyileşmesi üzerindeki sinerjistik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 942027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN TOPALOĞLU AVŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fotobiyomodülasyon terapisi (PBM) uzun bir geçmişe sahiptir ve düşük seviyeli ışık lazer tedavisi (LLLT) olarak da bilinir. Özellikle ışığa duyarlı mitokondriyal yapılarda fotokimyasal değişiklikleri tetiklemek için iyonize olmayan ışık enerjisinin kullanımına dayanarak çalışan popüler bir terapi türüdür. Hücrelerin çoğalmasını ve metabolizma aktivitesini indükler. Ayrıca ağrıyı azaltıp doku iyileşmesi ve hücresel enerjide dolaşımı hızlandırır. Böylece PBM tedavisinin daha hızlı bir yara iyileşme süreci yaratma potansiyeli vardır. Mavi lazer ışığının etkisi yara iyileşme sürecinde oldukça etkilidir. İdeal parametrelere sahip çeşitli hücre tiplerinde gelişmiş canlılık, çoğalma ve göç süreci sağlar. Ayrıca Ziziphus jujuba (ZJ) veya Hünnap, geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Nöroprotektif, antioksidatif, hepatoprotektif, anti-kanser, anti-inflamatuvar, anti-viral ve yara iyileşmesi için güçlendirici olarak birçok farmakolojik özelliğe sahip bir bitkidir. Bu çalışmanın amacı, ZJ bitkisinin PBM tedavisi ile iyileştirilmiş yara hücreleri üzerindeki sinerjik etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada, L929 fare fibroblast hücrelerine farklı konsantrasyonlarda eklenen ZJLE ve PBM tedavilerinin yara iyileşme ve hücre çoğalmasına etkisi gözlenmiştir. PBM tedavi grubu, 1 J/cm2 enerji yoğunluğu ve 200 mW güçte 450 nm mavi lazer ışığı ile hücre canlılığında yaklaşık %10 artış göstermiştir. ZJLE tedavi grubu, hücre canlılığı üzerinde 1 µg/mL ile yaklaşık %20 oranında artmış etki göstermiştir. Kombin tedavi, 1 J/cm2 enerji yoğunluğu ve 1 µg/mL ZJLE konsantrasyonu ile hücre canlılığında yaklaşık %10 oranında artış göstermiştir. Yine kombin tedavi 5 µg/mL ZJLE konsantrasyonu ve 1 J/cm2 enerji yoğunluğu ile hücre göçünün sonunda yara bölgesinde yaklaşık %95 küçülme göstermiştir. Ancak yara bölgesindeki azalma deney boyunca orantılı olarak devam etmemiştir. Ardından kombin tedavi 1 µg/mL ZJLE konsantrasyonu ve 1 J/cm2 enerji yoğunluğu ile kullanılmış hücre göçü ile yara bölgesinde yaklaşık %80 küçülme göstermiştir. Yara bölgesindeki azalma deney boyunca orantılı olarak devam etmiştir. Kombin tedavi uygulamaları sonucunda ROS analizi yapılmış 0.5 J/cm2 enerji yoğunluklu lazer ile tedavi edişmiş grupta ROS miktarında %400 artış olurken, 1 J/cm2 enerji yoğunluklu lazer ile tedavi edilmiş grupta ROS miktarında %300 artış olmuştur. Özetle bu çalışma ile literatürde yara iyileşmesine olumlu etkileri kanıtlanmış iki farklı tedavi yöntemi kullanılarak hastalara ve klinik çalışmalara fayda sağlayabilecek stratejiler oluşturulmuştur. Bu iki tedavi yöntemi kombin tedavi için birlikte kullanılırken yara üzerinde pozitif etki sağlayan optimum değerler kullanılmış ve ideal parametre olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photobiomodulation (PBM) has a long history it was also known as Low-Level Light Laser Therapy (LLLT). It is a popular type of therapy that work by rely on the use of non-ionizing light energy to trigger photochemical changes, specifically in light-sensitive mitochondrial structures. It induces proliferation and the metabolism activity of the cells. Besides it can reduce the pain and improve the circulation in tissue healing and cellular energy. So that PBM therapy has a potential to create a faster wound healing process. The effect of blue laser light is really positive to the wound healing process. It provides enhanced viability, proliferation, and migration process in several cell types with ideal parameters. Also, Ziziphus jujuba (ZJ) or Jujube has a long history of use in traditional medicine. It has many pharmacological characteristics as neuroprotective, antioxidative, hepatoprotective, anti-cancer, anti-inflammatory, anti-viral and being enhancer for wound healing. The aim of this study is investigation the synergetic effect of ZJ on wound healed cells with PBM therapy. In this study, the ZJLE added with different concentrations to L929 mouse fibroblast cells, then the effect of ZJ combined with PBM has been observed during the wound healing process and cell proliferation. The PBM therapy group had showed increased effect on cell viability by approximately 10% with 1 J/cm2 energy density and 200 mW power 450 nm blue laser light. The ZJLE therapy group had showed increased effect on cell viability by approximately 20% with 1 μg/mL. The combined therapy had showed increased effect on cell viability by approximately 10% with PBM therapy by 1 J/cm2 energy density and 1 μg/mL ZJLE concentration. The combined therapy with ZJLE and PBM therapy with light of 1 J/cm2 energy density with 5 μg/mL concentration of ZJLE experimental group had showed effect as reduction in wound area approximately 95% at the end of the cell migration. But the reduction in wound area did not continued proportionally throughout the experiment. The combined therapy with ZJLE and PBM therapy with light of 1 J/cm2 energy density with 1 μg/mL concentration of ZJLE experimental group had showed effect as reduction in wound area approximately 80% at the end of the cell migration. The reduction in wound area continued proportionally throughout the experiment. As a result of combined therapies ROS analysis the increasing in ROS amount by 400% in 0.5 J/cm2 energy density PBM group while the increasing in ROS amount by 300% in 1 J/cm2 energy density PBM group. In summary, with this study, strategies that can benefit patients and clinical trials have been created by using two different treatment methods that have been proven to have positive effects on wound healing in the literature.When these two treatment methods are used together for combined treatment, the optimal values that provide a positive effect on the wound have been used and accepted as the ideal parameter.