Konya Şer'iyye sicillerine göre ailenin oluşum ve çözülme süreci-16.yüzyılın ikinci yarısı örneği-
The formation and dissolution process of the family according to the Konya court regi̇stry - 16. examle of the second half of the century
  1. Tez No: 731005
  2. Yazar: HALİME NUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aile, yapısı itibariyle üyelerine mutluluk, yaşam tatmini, sosyal destek sağlayan bir kurumdur. Fakat zamana ve şartlara bağlı olarak ailenin sağlıklı yapısı, doyumu, işleyişi ve üyelerine sağladığı destek değişerek boşanmaya kadar varabilir. Tarih boyunca boşanmanın olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden toplumların aile ile ilgili problemlerde tarihsel arka planda önem arz etmektedir. Çünkü aile, toplumlarda korunmuş, toplumsal değişim süreçlerinde en az etkilenen kurum olmuştur. Bu ailenin dayandığı toplumsal yapılardan olan din ve gelenekten etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Bugün aile ile ilgili sorunlarımızı daha iyi tespit edip, çözüm üretmek için tarihi alt yapımız olan Osmanlı toplumunu anlamak, değerlendirmek gerekmektedir. Ayrıca günümüzde Osmanlı ailesi ile ilgili öne sürülen fikirlerin din ve gelenekle bağlantısı ve tarihi arka planının tespit edilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada da Osmanlı'dan günümüze ulaşan yazılı belgelerden yola çıkılarak bu alanda yapılmış çalışmalara katkı sağlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family is an institution that provides happiness, life satisfaction and social support to its members. However, depending on time and conditions, the healthy structure, satisfaction, functioning of the family and the support it provides to its members may lead to divorce. Divorce has been identified throughout history. Therefore, it is important in the historical background of societies in family-related problems. Because the family has been preserved in societies and has been the least affected institution in the processes of social change. This is due to the influence of religion and tradition, which are the social structures on which the family is based. In addition, there is a need to determine the historical background and the connection of the ideas put forward about the Ottoman family with religion and tradition today. In this study, it has been tried to contribute to the studies made in this field by starting from the written documents that have reached the present day from the Ottoman Empire.