Eleştirel pedagoji: Öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşleri
Critical pedagogy: Views of teachers and school administrators
- Tez No: 731006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK KOZİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen ve okul yöneticilerinin eleştirel pedagojiye dair görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yöntemi ile yapılan bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve okul yöneticileri Van İli merkez ilçeleri olan Edremit, İpekyolu ve Tuşba'da görev yapmaktadır. Araştırmaya ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden ve farklı branşlardan 20 öğretmen ile 15 okul yöneticisi katılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenler maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi, okul yöneticileri ise maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırma kapsamında geliştirilen“yarı-yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonunda öğretmen ve okul yöneticileri daha yaşanılır bir toplum için eleştirel ve sorgulayıcı düşünebilen, özgür, kendine ve çevresine faydalı, kendini gerçekleştirmiş bilinçli bireyler yetiştirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Eğitimin bireyin kendini geliştirme sürecini desteklemesi, bireysel ve toplumsal dönüşüme öncü olması ve bireyin doğasına uygun şekilde hayata hazırlaması gerektiğini vurgulamışlardır. Katılımcılar ilerlemiş, gelişmiş bir toplum oluşturmak, ekonomik ve sosyal adaleti sağlamak için eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerinden eğitimde sert bir otorite ve disiplini uygun görmedikleri, bireyin iç disiplinini geliştirecek, kendilerini rahatça ifade edebilmelerine olanak tanıyacak özgür ve demokratik öğrenme ortamlarını gerekli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen ve okul yöneticilerinin mevcut eğitim sistemini eleştirel pedagoji bağlamında değerlendirmeleri neticesinde ise istenen düzeyde olmadığına dair görüş belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında bireyi, toplumu ve eğitim sistemini geliştirecek, daha demokratik ve daha özgür bir eğitim anlayışına dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the views of teachers and school administrators on critical pedagogy. The case study design was used in this study, which was conducted with the qualitative research method. The teachers and school administrators participating in the study within the central districts of Van that are Edremit, Ipekyolu and Tusba. 20 teachers and 15 school administrators from primary, secondary and high school levels and from different branches participated in the study. The teachers were determined with maximum diversity sampling method and the school administrators were determined with maximum diversity and criterion sampling method. In the study,“semi-structured interview form”was used as a data collection tool. As a result of the study, teachers and school administrators stated that for a more livable society, free individuals who can think critically and questioningly, self-actualized, conscious individuals who are beneficial to their environment should be raised. They emphasized that education should support the self-development process of the individual, be a pioneer in individual and social transformation, and prepare the individual for life in accordance with his/her nature. Participants stated that in order to create an advanced and developed society and to provide economic and social justice, studies should be carried out to ensure equality of opportunity and facility in education. From the views of the teachers and school administrators, it was concluded that they don't approve a strict authority and discipline in education, and they consider free and democratic learning environments that would develop the individual's internal discipline and allow them to express themselves comfortably. It was concluded that the teachers and school administrators thought that the current education system is not at the desired level concerning critical pedagogy. Within the scope of the study, suggestions were made about a more democratic and free education concept that would improve the individual, society and education system.