Çocuklarda spor branşı seçimine toplumsal yapının etkisi
The Affect of the social level on childrens chorce of a sporting branch
  1. Tez No: 73101
  2. Yazar: YÜCE ESER ADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Ülkemizde henüz bilimsel anlamda branş belirlemesinden çok, çocukların ailelerinin ya da kendilerinin branş seçmeleri söz konusudur. Ayrıca çocuğun ve ailesinin yer aldığı toplumsal tabakanın sahip olduğu ekonomik, kültürel ve toplumsal yapı, çocukların ya da ailelerin branş seçmedeki tercihlerinde etkili olmaktadır. İşte bu düşüncemin doğru olup olmadığını araştırmak amacıyla Bursa İl Merkezinde etkinlik gösteren ve altyapıya önem veren Belediyespor, DSİ Nilüferspor, Form Karate Okulu, Oyak Renault Futbol Takımı ve Beden Terbiyesi Bölge Cimnastik Spor Kulüplerinden 214 sporcuyu ele alarak araştırma yaptım. Cevapların değerlendirilmesinde aileler 3 tabakaya ayrılmış, Türkiyedeki toplumsal tabakaların alt-orta ve üst olarak 3 kategoride ele alınması toplumsal araştırmacı kişi ya da kurumların derledikleri Türkiyedeki meslek grupları, gelir düzeyi ve eğitim düzeyleri ile ilgili veriler gözönüne alınarak saptanmıştır. Alıştırmada 3 tablo oluşturulmuş ve değerlendirmeler x2 (ki-kare) testi uygulanarak yapılmıştır. Sonuçta, teniste üst tabakadan ailenin çocuklarının basketbolda orta ve üste yakın, voleybolda orta tabakadan ailelerin futbol, karate, cimnastik ve güreşte ise alt tabakadan ailelerin çocuklarının yığılma gösterdiği görülmektedir. Bu da gelişmiş ülkelerde çocukların spor branşı belirlemesi bilimsel verilere göre yapılırken bizde toplumsal tabakalaşmanın etkisinde çocuklarda spor branşı seçilmesi biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bu durum sporda gelişemememizin nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Çocuklara yönelik spor eğitiminin yapıldığı her türlü eğitim kurumunda çocukların spor yeteneğinin belirlenmesinde ilgili bölümlerde verilen tabloların kullanılması ülkemiz sporunun gelişmesinde önemli sorunlardan birini çözecektir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country the determination of the branches is occured by the childrens' families or themselves rather than the scientific meaning of the determination of the branches. Otherwise, the economic, cultural and the social structures of the social class which the child and his/her family is involved in is very effective to the children and their families branch choice preferences. For this reason that my conception is true or not, I took 214 athlete, to Belediye Spor; DSİ Nilüfer Sport, Form Karate School, Oyak Renault Football Team and The Region Gymnastic Teams of the Beden Terbiye and I searched them. The families divided into three class for appreciating the answer. To take in hand the social classes in Turkey into 3 categories“Sub Classes, Middle Classes, High Classes”, is determined by invisage the datas/informations of the profession groups in Turkey, incomes and educational levels which are collected by the social investigator of person or institutions. In the investigations, three tables are occured and the assesments are happened by using x2 test. As a result, it is approved that at tennis sport high class families children, at basketball middle and near high class families children at football, karate, gymnastic and wrestling sub class famine's children, are heaped up. In developed countries, determination of the sport branch is done according to the scientific informations, but in Turkey it is done according to the social classes This situation is one of the reasons of underdevelopment of sport. If the tables which are related with the sport abilities of the children, who are in every sort of education association, can use, one of the important problem sport development can be solved.