Artistik cimnastikte motor özelliklerin performansa etkisi
- Tez No: 73100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırmamızda, minikler, yıldızlar ve büyükler kategorisinde yer alan toplam 60 sporcunun, 9 testten oluşan motor özellikleri belirlendi. Sonuçları 1998 yılında girdikleri yarışmalarda aldıkları derecelerden en yükseğiyle karşılaştırıldı. Araştırma kuvvet, esneklik ve sürat parametrelerinin performansa olan etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Elde edilen değerler İstatistiksel olarak incelenerek, buradan aşağıdaki sonuçlar elde edildi. Motor testlerle performans arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Esnekliğin cimnastik için önemli bir etken olduğu yalnız fazla esnek olmanın da kuvveti olumsuz yönde etkilediği, kız cimnastikçilerin erkek cimnastikçilere göre yaşlarının düşük olduğu kuvvet parametrelerinin kızlarda yaşla birlikte arttığı, erkeklerde 11-15 yaşlarında da maksimale ulaştığı görüldü. Cimnastikçinin hem öne, hem de geriye doğru esnek olması gerektiği, bedenini ve beden bölümlerini çabuk hareket ettirmesi ve kollarında asılı dayalı olarak ağırlığını serbestçe hareket ettirebilmesi için kısa süreli dayanıklılığa sahip olması gerektiği, süratinde atlama beygiri için önemli bir etken olduğu, araştırmamızda da sürat büyük erkekler ve büyük kızlarda yüksek olarak bulunup motor testlerinde birbiriyle korelasyonları İstatistiksel açıdan anlamlı olarak bulunmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research, total 60 sportsmen's“in the category of smalls (children), stars (teenagers) and adults”motor features were defined in nine tests. The results werw compared with the highest degrees that they had in the competitions in 1998. The research's purpose was to find out the effects of the force, flexibility and speed parameters on performance. The values that were obtained were studied statistically and the results below were concuded. Significant relations were found between motor tests and performance. The important effect of flexibility on gym, but the negative effect of being more flexible. The female gynasnasts, ages are less than males. It was been that age of female gymnasnasts together, and males reach maximal in their 11-15. The necessity of being flexible both forward and backward for gymnasnast. To move quickly his body or parts of the body and the necessity of having short time durability to move his weight freely on hanging and based arms. Also the speed is an important effect for jumping-horse. In our research, it was found that the speed in adult males and females in high and the corelations between eachother were found meaningfully in statistics. VII