Z kuşağının dijital okuryazarlığı bağlamında mahremiyet algısı
The perception of privacy of generation Z in the context of digital literacy
  1. Tez No: 731016
  2. Yazar: TOLGA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR SEYIDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital iletişim teknolojilerinin gelişmesi hayatın bir çok alanını etkilemiş ve sosyal medya mecraları kullanıcılar için hayata açılan bir pencere haline gelmiştir. Z kuşağı için bu teknolojiler ile kamusal alan ile özel alan arasındaki ayrım yok seviyesine gelmiştir. Aynı zamanda“dijital yerli”olarak tanımlanan Z kuşağı bireylerin teknoloji okuryazarlıkları gelişmiş olsa da dijital iletişim konusundaki okuryazarlıkları gelişmemiştir. Yaptıkları paylaşımlara dikkat eden ve bunların gelecekte karşılarına çıkabileceğini düşünen Z kuşağı sosyal medya kullanıcıları aynı duyarlılığı kişisel verilerinin korunması konusunda göstermemektedir. Bu çalışmada Z kuşağının dijital okuryazarlık seviyesi ve mahremiyet anlayışının dönüşümü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of digital communication technologies has impacted many aspects of life, and social media platforms have become a window into users' lives. With these tools, the difference between public and private space has become obsolete for the Z generation. At the same time, while the Z generation (also known as“digital natives”) has improved in terms of technology literacy, their digital communication literacy has not. Social media users of the Z generation, who pay attention to their postings and believe that these posts may come across them in the future, do not show the same sensitivity to the protection of their personal data. The digital literacy level of the Z generation as well as the modification of their feelings of privacy are investigated in this study.