İsrail'in güvenlik politikalarının Filistinli Araplar üzerindeki etkileri
The Effects of the Security Policies of Israel on Palestinian Arabs
  1. Tez No: 731022
  2. Yazar: BİHTER DEMİR ZAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FARUK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, yıllardır bitmeyen ve günümüze değin artarak devam eden İsrail ve Filistin meselesinde, problemi doğuran sebepleri anlayabilmek adına İsrail Devleti'nin güvenlik politikalarına etki eden süreçleri ve olayları analiz ederek İsrail Devleti'nin Filistinli Araplar üzerinde uyguladığı güvenlik politikalarını değerlendirmektir. Çalışmada, güvenlik kavramsal olarak incelenmiş ve güvenlik kavramının İsrail Devleti'ndeki algılanma şekli ve güvenlik politikalarında karar alma eğilimini tarihsel süreçte yaşanılan olaylar üzerinden yorumlanarak bunların İsrail vatandaşı Filistinli Araplar üzerindeki yansımaları ortaya konmuştur. Bu bağlamda konu ile ilgili daha önceden yazılmış kitap, makale, rapor, doktora tezleri ve gazete haberleri temel kaynaklar olarak kullanılarak içerik analizi yöntemi ile geliştirilmiştir. Çalışmanın iddiası; İsrail Devleti'nin güvelik politikalarının süreç içerisinde yaşanan olaylara ve durumlara bağlı olarak şekillendiği ve güvenliği Arapların Yahudilerle bir arada olmadığı bir alan üzerinden tanımladığıdır. İsrail Devleti bu süreçte güvenliği askeri güç ile orantılı gören realist yaklaşım ile güvensizliği doğuran tehdit algılarını belirleyen etmenin devletlerin sahip oldukları kimlikler olduğunu ve güvenliği tehdit eden tüm durumlara karşı güvenliğin sağlanması gerektiğini ve bu güvenliği ancak tarihsel ve kültürel geçmişlerin oluşturduğu kimliklerin içeriğinde bulunan kültürel değerlerin dayattığı değerler ve normların sağladığını düşünen konstrüktivist yaklaşım üzerinden tanımlamıştır. İsrail Devleti güvenlik politikalarını oluştururken, bir meselenin güvenlik meselesi haline getirilerek bu konu için atılan tüm adımları meşru kılmak olarak tanımlanan güvenlikleştirme kavramına eğilim gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the security policies of the State of Israel on the Palestinian Arabs by analyzing the processes and events that affect the security policies of the State of Israel in order to understand the causes of the problem in the issue of Israel and Palestine, which has not been over for years and continues to increase until today. In the study, security is conceptually examined and the perception of the concept of security in the State of Israel and the tendency to make decisions in security policies are interpreted through the events experienced in the historical process, and their reflections on Israeli citizen Palestinian Arabs are revealed. In this context, previously written books, articles, reports, doctoral theses and newspaper news related to the subject were used as the main sources and were developed by content analysis method. The claim of the study; the security policies of the State of Israel are shaped depending on the events and situations experienced in the process and it defines security through an area where Arabs are not together with Jews. The State of Israel, in this process, with the realist approach that sees security as proportional to military power, and that the factor that determines the threat perceptions that creates insecurity is the identities of the states and that security should be provided against all situations that threaten security, and that this security can only be achieved by the values imposed by the cultural values in the identities formed by historical and cultural backgrounds. and defined it through the constructivist approach that thinks norms provide. It has been observed that while the State of Israel is creating its security policies, it tends to the concept of securitization, which is defined as making an issue a security issue and legitimizing all the steps taken for this issue.