Sultan Abdülaziz devrinde mizah basını yoluyla muhalefet
The Opposition through humour magazine at the era of Sultan Abdulaziz
  1. Tez No: 73105
  2. Yazar: İSMAİL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Aşağıdaki çalışmada mizahın genel anlamı ve Türk toplumundaki yansıması öncelikle ele alınmıştır. Devamında Sultan Abdulaziz döneminde siyasi basın ve mizah basını ele alınmıştır. Yine bu dönemde yönetimin genelde basma özelde ise mizah basınına karşı tutumu ele alınmıştır. Çalışmanın ana kısmını ise mizah basınının genellikle ele aldığı konular incelenmiş, bu basının konuları incelerken izlediği tavıra dikkat edilmiştir. Mizah basınının yaptığı eleştiriler görsel örnekleriyle beraber incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, general meaning of humour and its reflection in the Turkish society is discussed. In addition, political and humour press in the era of the Sultan Abdulaziz is also studied. And the attitude of Ottoman government against humour press is observed by giving visual materials at the appendix.