Abdurrahmân Sâmî Paşa'nın Bazı Âsâr-ı Müntehabelerini Şâmil Mecmua (Metin ve inceleme)
The magazine containing some outstanding works of Abdurrahman Sami Pasha (Text-review)
  1. Tez No: 817362
  2. Yazar: YUSUF GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YENİKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında Osmanlı Devletinin dağılma döneminin önemli devlet adamlarından birisi olan Abdurrahmân Sâmî Paşa'nın, oğlu Necîb Bey tarafından“Bazı Âsâr-ı Müntehabelerini Şamil Mecmûa”başlığı altında derlenmiş olan yazı ve şiirleri üzerinde çalışılmıştır. Abdurrahmân Sâmî Paşa, devrinin önemli isimlerinden olmasına karşın hakkında kaynaklarda çok fazla bilgiye ulaşılamamaktadır. Mevcut bilgilerin önemli bir kısmı da Paşa'nın kendi eserlerinden temin edilmiştir. İncelemeye çalışılan eserin müellifi, dönemin siyasi çalkantılarının tam ortasında kalmış önemli bir devlet adamı olup Balkanlar'dan Mısır'a kadar geniş bir coğrafyada vazifeler üstlenmiştir. Bu durum tabiî olarak edebî alanda ortaya koyduğu eserlere de yansımıştır. Tez konusu olarak Abdurrahmân Sâmî Paşa'nın tercih edilme sebeplerinden biri de budur. Abdurrahmân Sâmî Paşa önemli bir devlet adamı olmakla birlikte edebî yönüyle de dikkat çeken bir kişiliktir. Bu çalışmanın temel amaçları arasında Paşa'nın hem kendisi hakkında hem de eserleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabilecek kaynak temin ederek edebiyat dünyasına ve tarih bilimine katkı sağlamak da bulunmaktadır. Bu amaca yönelik olarak Paşa'nın mektup ve şiirlerinden oluşan bu mecmûanın transkripsiyonu ve dil içi çevirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the writings and poems of Abdurrahmân Sâmî Pasha, one of the important statesmen of the disintegration period of the Ottoman Empire, compiled by his son Necîb Bey under the title of“Some Âsâr-ı Müntehabeleri Şamil Mecmûa”were studied. Although Abdurrahmân Sâmî Pasha was one of the important names of his time, there is not much information about him in the sources. An important part of the available information was obtained from Pasha's own works. The author of the work, which is tried to be analyzed, is an important statesman who was in the middle of the political turmoil of the period, and he undertook duties in a wide geography from the Balkans to Egypt. This situation was naturally reflected in the works he produced in the literary field. This is one of the reasons why Abdurrahmân Sami Pasha was preferred as the thesis topic. Abdurrahmân Sami Pasha is an important statesman, as well as a remarkable personality with his literary aspect. Among the main purposes of this study is to contribute to the world of literature and the science of history by providing more information about Pasha himself and his works. For this purpose, the transcription and intralingual translation of this magazine, which consists of Pasha's letters and poems, has been made.