Optimum design of stiffened composite cylindrical shells with a cutout for maximum buckling strength
İnce cidarlı kompozit silindirik delikli kabuk yapıların azami burkulma direnci için optimum tasarımı
  1. Tez No: 731066
  2. Yazar: SEZER DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnce cidarlı silindirik kabuk yapıların düzlem dışı eğilme ve burkulma dayanımları düşüktür. Bu yapılara açılan delikler, yapının yük taşıma kapasitesini önemli ölçüde azaltırlar. Delik dolayısıyla azalan yük taşıma kapasitesini artırmanın etkili bir yolu, delik etrafına berkiticiler uygulamaktır. Bu çalışmanın amacı, burkulma yükünü azami ve ağırlık artışını asgari düzeyde tutacak optimum berkiticiyle güçlendirme konfigürasyonunu bulmaktır. Deneysel ve numerik bir çalışmanın sonuçları kullanılarak ince cidarlı kompozit silindirik delikli kabuk bir yapının sonlu elemanlar modeli oluşturuldu ve bu çalışmanın sonuçlarıyla kıyaslanarak doğrulandı. Akabinde delik etrafına şapka şeklinde berkiticiler uygulandı. Berkitici parametrelerinin her birinin yapının burkulma direncine etkisini incelemek ve optimizasyon için kullanılacak parametrelerin alt ve üst limitlerini belirlemek adına parametrik çalışmalar yapıldı. En iyi konfigürasyonu bulmak için yenilenmiş tavlama benzeşimi algoritması kullanıldı. Hem sonlu eleman analizleri, hem de eniyileme çalışmaları ANSYS Parametrik Tasarım Dili (APDL) kullanılarak gerçekleştirildi. İlk adımda, yalnızca berkiticilerin kesit alanı parametreleri ve berkitici uzunluğu değiştirilmek suretiyle deliğe belli bir uzaklıkta olan ve silindirin eksenel yönü boyunca uzanan berkiticiler için optimum tasarım bulundu. İkinci adımda deliğe olan mesafe değiştirilererek bir başka eniyileme daha yapıldı. Son olarak, bulunan optimum berkitici boyutları kullanılarak ekstra küçük berkiticiler deliğin üstüne ve altına uygulanarak eniyileme gerçekleştirildi. Optimum berkitici tasarımları kullanılarak önemli ölçüde iyileşmeler elde edildi. En etkili berkitici parametrelerinin berkitici uzunluğu, berkiticinin deliğe mesafesi ve bertkici yüksekliği olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Thin-walled composite cylindrical shells have low resistance to buckling and out-of-plane deformations. Introducing a cutout to these structures reduces the load-carrying capacity of such structures drastically. One effective way to recover the load-carrying capacity lost due to a hole is to place stiffeners around the hole. The objective of this study is to find an optimum reinforcement for thin-walled composite cylindrical shells with a cutout to maximize the buckling load and minimize the additional mass due to the reinforcement. A finite element model of a thin-walled composite cylinder with an opening is created and validated using the results of an experimental and numerical study. Then hat-type stiffeners are applied around the cutout. A parametric study is carried out to determine the effect of each stiffener parameter on the buckling strength of the structure and to choose suitable upper and lower limits for optimization. A modified simulated annealing algorithm is used to find the global optimum reinforcement design. Both the FEA and the optimizations are carried out using ANSYS Parametric Design Language (APDL). In the first step , the optimum designs are obtained for stiffeners placed in the axial direction at certain distances to the center of the cutout by varying only the cross-sectional parameters and the length of the stiffener. In the second stage, the distance to the hole center is also optimized. Finally, using the optimum stiffener dimensions optimization is performed by placing additional small stiffeners on the top and bottom of the cutout. Significant improvements are achieved by using optimum stiffener designs. The most effective parameters are found to be the stiffener length, stiffener distance to the center of the opening and stiffener height.