Prioritization driven task offloading in uav-aided software-defined networks
İha destekli yazılım tanımlı ağlarda öncelik odaklı görev dağıtımı
  1. Tez No: 731075
  2. Yazar: ONUR KALINAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ, PROF. DR. BERK CANBERK, PROF. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Trafik dalgalanmaları, kapsama sorunları, çok düşük gecikme gereksinimleri veya güvenlik endişeleri gibi zorlu operasyonel koşullar altında, karasal hücresel ağlar, kullanıcılara ve uygulamalara beklenen hizmet düzeylerini sağlamada yetersiz kalabilir. Ayrıca, doğal afetler veya fiziksel felaketler sırasında, mevcut ağ altyapısı çökebilir ve hizmet verilen alanda ilk müdahale ve acil durum iletişimi için ciddi zorluğa sebep olabilir. Saha müdahale ekipleri için düşük gecikmeli hizmetler ve herkese açık temel internet bağlantısı sağlamak ve ayrıca geçici yüksek hizmet yükü durumlarında kapasite artırmayı kolaylaştırmak için yedek veya yardımcı olma görevinde, hızlıca kurulabilir bir ağ gereklidir. İnsansız Hava Aracı (İHA) ağları, hızlı ve esnek hareket kabiliyetleri sayesinde bu tür ihtiyaçlar için oldukça uygundur. Bu tez, uçtan buluta süreklilik ortamında gecikmeye duyarlı iş yüküne sahip olan mobil kullanıcılara hizmet veren, Wi-Fi erişim noktası monte edilmiş İHAlardan oluşan yazılım tanımlı bir ağı ele almaktadır. İsteğe bağlı hava ağı aracılığıyla öncelikli hizmetler sağlamak için görev atama paradigmasını araştırır. Hizmet verilen alandaki kullanıcılar için temel bağlantıya ek olarak, bu bilgi işlem-iletişim altyapısı esas olarak karasal birimlere araçtan araca (V2V) ve araçtan buluta (V2C) görev atama hizmetleri sağlar. Çalışmamızda, görev işleme ve görev atama yönetimi, hizmet kalitesi gereksinimlerinin karşılanmasının değerlendirilmesinde ana kriter olarak görev süreleri dikkate alınmaktadır. Buna göre, görev önceliğine göre ağırlıklandırılmış gecikme sürelerinin toplamını en aza indirmek için bir atama yönetimi optimizasyon modeli tanımlanır. Tanımlanan atama problemi NP-hard olduğundan, sistemin farklı çalışma koşullarında nasıl performans gösterdiğini incelemek için uyarlanmış buluşsal modeller önerilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under demanding operational conditions such as traffic surges, coverage issues, very-low latency requirements, or security concerns, terrestrial cellular networks may become inadequate to provide the expected service levels to users and applications. Moreover, when natural disasters or physical calamities occur, the existing network infrastructure may collapse, leading to formidable challenges for the first response and emergency communications in the served area. In order to provide low-latency services for first-responders and baseline connectivity for the public as well as facilitate a capacity boost under transient high service load situations, a substitute or auxiliary fast-deployable network is needed. Unmanned Aerial Vehicle (UAV) networks are well suited for such needs thanks to their high mobility and flexibility. This thesis considers a software-defined network consisting of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) mounted with Wi-Fi access points, which serve mobile users with the latency-sensitive workload in an edge-to-cloud continuum setting. It investigates the task offloading paradigm to provide prioritized services via this on-demand aerial network. In addition to baseline connectivity for users in the deployed area, this computing-communication infrastructure essentially provides Vehicle-to-Vehicle (V2V) and Vehicle-to-Cloud (V2C) task offloading services to terrestrial units. In our work, task processing, and offloading management, task deadlines are taken into account as the key criterion for meeting service quality requirements. Accordingly, an offloading management optimization model is defined to minimize the overall penalty due to delay weighted with task priorities. Since the defined assignment problem is NP-hard, tailored heuristic models are proposed and evaluated to study how the system performs under different operating conditions.