Türkiye'de belediyelerin kadınlara yönelik hizmetleri üzerine bir araştırma: Ankara ve Gaziantep büyükşehir belediye örnekleri
A research on the services of municipalities for women in Turkey: The cases of Gaziantep metropolitan municipality and Ankara metropolitan municipality
- Tez No: 731076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU SUMBAS YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal belediyecilik ve kadına duyarlı belediyecilik anlayışlarını, kavramsal ve tarihsel açıdan değerlendirerek Türkiye özelinde bu sürecin gelişimini örnekler üzerinden incelemektir. Araştırma“Sosyal belediyecilik anlayışının, kadına duyarlı belediyecilik uygulamalarını kapsadığı ve bu uygulamaları toplumsal cinsiyet bakış açısı ile geliştirildiği söylenebilir mi?”sorusu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel içerik analizi yöntemi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyet raporları, yazılı ve online bültenleri ve yayınları incelenmiştir. Destekleyici veriler olarak da her iki belediyenin ilgili birimlerin personelleri ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği“Deneyim Paylaşım Toplantısı”nda her iki belediyenin de faaliyetlerine yönelik yapılan sunumlar üzerinden de inceleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, sosyal belediyecilik anlayışının kadına duyarlı belediyecilik anlayışı için bir zemin oluşturabileceği ancak bir belediye faaliyetlerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklediğini söylemek için belirli noktaların da öne çıktığı sonucuna varılmıştır. Bu noktalar; toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir motivasyona sahip olunması, kadın katılımcılığının desteklenmesi ve bu çerçevede ihtiyaç tespit çalışmalarının yapılması, Yerel Eşitlik Eylem Planları gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen bir yol haritasının oluşturulması ve bu planın hayata geçirilmesi için de toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmalarının yapılması şeklindedir. Dolayısıyla, sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen bir belediyenin, kadına duyarlı bir belediyecilik anlayışını da benimsediğini söyleyebilmek için belirtilen noktalara yönelik de çalışmaların stratejik öncelik haline gelmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed, by evaluating the understanding of social municipality and women-friendly municipalities from a conceptual and historical perspective, to analyze the development of this process in Turkey with examples. The thesis was developed based on the question“Can it be said that social municipality includes women-friendly practices and these practices are developed from a gender perspective?”. The research analyzed online reports, written and online bulletins, and publications of Gaziantep Metropolitan Municipality and Ankara Metropolitan Municipality by qualitative content analysis method. In-depth interviews were conducted with the employees of both municipalities as supporting data. In addition, the presentations which are about activities of both municipalities in the Humane Life and Democratic Society Association's“Experience Sharing Meeting”was also examined. According to the findings, It has been concluded that a social municipality can form a basis for a women-friendly municipality, but certain points stand out to say that the activities of a municipality support gender equality. These points are; to have a motivation that supports gender equality, carry out needs assessment studies by supporting women's participation, create a roadmap targeting gender equality, such as Local Equality Action Plans and carry out Gender Responsive Budgeting studies for the implementation of this plan. As a result, it has been concluded that it is necessary to make practices for the mentioned points a strategic priority to say that a municipality that adopts a social municipality approach also adopts a women-friendly municipality approach.