Exploring the role of task modality and task complexity in L2 performance in EFL classes
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde görev karmaşıklığının ve görev modlarının ikinci dil performansındaki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 804839
  2. Yazar: TUĞÇE BETÜL AKTAŞ SMITH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Göreve dayalı öğretim araştırmaları, farklı bilişsel zorluktaki görevlerin ikinci dil performansını etkilediğini göstermiş ve bu etkinin dil performansının farklı yönlerine avantaj sağladığını ortaya koymuştur. Biliş Hipotezi (Robinson, 2001a, 2011a) ve Sınırlı Dikkat Kapasitesi Modeli (Skehan, 1998, 2009), bu alandaki iki önemli modeldir. İlk model, bilişsel zorluğu artan görevlerde dil karmaşıklığının ve doğruluğunun eş zamanlı olarak artacağını savunurken, Sınırlı Dikkat Kapasitesi Modeli sınırlı işlem kapasitesi nedeniyle karmaşık görevlerin dil performansındaki alanlarda önceliklendirmeye neden olacağını savunmaktadır. İki model de bilişsel göreve dayalı araştırmalara değerli katkılar sunmaktadır. Ancak, bu varsayımların yazılı performansa uygulanabilirliği ve bilişsel görev zorluğunun görev modlarıyla (yazılı ve sözlü) etkileşiminin ikinci dil performansına etkisi açık bir ampirik soru olmaya devam etmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, görev karmaşıklığının ve modların öğrencilerin sözcük doğruluğu, sözdizimsel ve sözcük karmaşıklığı üzerindeki ayrı ve birleşik etkilerini incelemektedir. Sonuçlar, yazma ve konuşma modlarının öbek ve sözcük karmaşıklığını farklı şekilde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, sözcük doğruluğunda görev karmaşıklığı ve modlar arasında önemli bir etkileşim bulunmuştur. Bulgular, görev karmaşıklığının etkilerinin yazma ve konuşmada farklılık gösterdiğini ortaya koyarak, mevcut görev karmaşıklığı modellerinin farklı modlara uygulanabilirliğine dair tartışmalara ampirik bir ışık tutmaktadır. Ayrıca, görev karmaşıklığı ve modları birleştirmek öğrencilere ikinci dil performansının farklı yönlerinden yararlanma konusunda fırsatlar sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Task-based language learning and teaching (TBLT) research has shown that task design can be cognitively manipulated to impact second language (L2) performance and create unique opportunities for exploiting different aspects of L2 performance. There are two influential hypotheses on this matter: the Cognition Hypothesis (Robinson, 2001a, 2011a) and the Limited Attentional Capacity Hypothesis (Skehan, 1998, 2009). While the former account predicts a concurrent increase in L2 complexity and accuracy during complex tasks, the latter model suggests a competition over attentional resources leading to the prioritization of certain aspects of L2 performance. Both accounts offer a valuable contribution to cognitively driven task-based research. However, it remains an open empirical question whether these predictions can be applied to written performance and how L2 performance is affected by the interplay of task complexity and modality (speaking versus writing). Therefore, this study examines separate and combined effects of task complexity and task modality on learners' syntactic and lexical complexity, and accuracy. The results revealed significant differences between writing and speaking in the aspects of phrasal complexity and lexical complexity. Further, a significant interaction was found between modality and task complexity for unit accuracy. The findings indicate that the effects of task complexity differ in writing and speaking, providing insights into the discussion of whether current task complexity models can account for both writing and speaking. Further, combining task complexity and modality can offer learners excellent opportunities for exploiting different aspects of L2 performance.