The role of trigger waves in cancer angiogenesis
Tetik dalgalarının kanser anjiojenezindeki rolü
- Tez No: 731085
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma biyolojik gözlemlerin matematiksel olarak modellenmesiyle ve bu modellenlerin nümerik çözümlerini içerir. Çalışmamızda yeni damar oluşumunu, hücre içi kalsiyum iyonu konsantrasyonunu, yürüyen dalga çözümlerini ve sitozol elastisitesini beraber inceledik. Hastalıklardaki hücre içi iletişimi anlamak onlara doğru şekilde müdehale etmek için önemlidir. Bu nedenle sistemlerin sıklıkla kullanmayı tercih ettiği ikincil elçi sinyallerini ve onların mekanizmalarla olan etkileşimini doğru kavramak, sistemin vereceği tepkinin daha iyi anlaşılabilir olmasını sağlar. Bu çalışmada, tümörün büyümesini sağlayan bir mekanizma olan anjiojenezin, hücre içi ikincil bir elçi olan kalsiyum iyonu ile olan etkileşimini inceledik. Bu nedenle anjiojenezin ve kalsiyumun homeostazının önemli elemanlarını içeren matematiksel bir modeli daha önce kullanılmış elemanları kullanarak simüle ettik. Simülasyonlarımızda iki ve çoklu hücre senaryoları geliştirip, farklı anjiojenik uyarıcı alımına ait dağılımlarda sistemimizin verdiği sonuçları inceledik. Anjiojenez hücrenin belirli bir yönde ilerlemesini gerektirdiği için, sitozolik jelasyon-solusyon mekanizmasını yine literatürde kullanılan bir başka modelden esinlenerek simüle ettik ve yürüyen dalga konfigurasyonunda dalganın hangi koşullarda bir yöne sahip olduğunu inceledik.
Özet (Çeviri)
This study includes mathematical modeling of biological observations and numerical solutions of these models. Our study focused on different phenomenons, including; vessel formation, intracellular calcium ion concentration, traveling wave solutions, and cytosol elasticity. Understanding signaling in diseases is essential for a proper response. For this reason, understanding the secondary messenger signaling that mechanisms often prefer to use and their interaction with the mechanisms enables the system's response to be better understood. This study examined the interaction of angiogenesis, a mechanism that contributes to tumor growth, and cytosolic calcium ion, an intracellular secondary messenger. Therefore, we simulated a mathematical model involving essential angiogenesis and calcium homeostasis elements using previously used models. In our simulations, we developed two and multiple cell scenarios and examined the results of our system in distributions of different angiogenic stimulus uptake. Since angiogenesis requires the cell to move in a specific direction, we simulated the cytosolic gelation-solution mechanism, inspired by another model used in the literature. We examined the condition under which the wave direction persists in the traveling wave configuration.