Amasya ili Ezinepazar ve Uygur kasabalarının sosyal gelişme açısından karşılaştırılması
The comparison of Ezinepazar and Uygur towns of Amasya in terms of social improvement
- Tez No: 73111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Sosyal gelişme, kasaba, kırsal sanayi, merkez köy, köy. Bu araştırmanın konusu "Amasya İli Ezinepazar ve Uygur Kasabalarının Sosyal Gelişme Açısından Karşılaştırılması'dır. İkisinin de bilinen tarihi Selçuklulara kadar uzanmaktadır ve birbirine bitişiktirler. Ezinepazar sünni, eski bir bucak (nahiye) tarihi Ezinepazar Hanı bulunan yönetim, güvenlik ve konaklama merkezi iken Cumhuriyetten sonra gelişimi giderek yavaşlamıştır. 1989'da ikiside kasaba olmuştır. Uygur Cumhuriyet döneminde sürekli gelişmiş ve alevidir. Uygur daha önce ilkokulunu, ortaokulunu açmış, bürakrasiye daha çok insan yerleştirmiş, erken dışa açılmıştır. Ailede değişimde erken başlamıştır. Muskaya inanma ve yazdırma, halk doktorlarına gitme Ezine'de; aşı yaptırma, günlük diş fırçası kullanma, sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma Uygur'da daha yaygındır. Pazarlama için sebze, meyve üretme, hayvan yetiştirme, büyük pazarlara ulaşma Uygur'da daha gelişmiştir. Ayrıca Uygur'da ev ve işyeri kiraya verilmeye başlanmış, tarımda makinalaşma daha yüksektir. Derin dondurucu, otomatik çamaşır makinası, cep telefonu gibi yeni eşya kullanımının erken ve yüksek düzeyde olması da Uygur'un daha açık ve gelişmişliğini göstermektedir. İki kasabada iş farklılaşması birbirine yalandır. Ezine'de konumu itilarıyla fabrikalar daha çok kurulmaktadır. İkisinde de alevilik-sünnilik gibi mezhep taassubu ve etnosantrik duygular yoktur. Kasabalarda gelişme ile sosyal iktidarlar arasında yalan bir bağ vardır. Uygur sol partilerin özellikle CHP, Ezine sağ partilerin özellikle ANAP döneminde daha gelişmiştir. Uygur'un daha gelişmiş olmasının temelinde eğitime erken geçiş ve kültürü bulunmaktadır. XVII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Key words = Social improvement, town, rand industry, central village, village. The subject of this research was“The comparison of Ezinepazar and Uygur towns in Amasya in terms of their social improvement”. The history of the both town goes back to the Selçuklu Empire, and Ezinepazar has a historical Inn (Ezinepazar Han) from that era. Ezinepazar has been a siinni town and was an old sub-district Ezinepazar was a center of administration, security and lodging before the Turkish republic was established. Since then its development has decreased gradually while Uygur which is an alevi town has developed continuously. Both of them have become into a town since 1989. Uygur had its first preliminary (first) school and middle school earlier than Ezinepazar and therefore more people was trained for bureaucracy in Uygur. Changes in family also began earlier in Uygur, and communication and relations with other people, cities or towns have been better. Believing and having written amulets, going to local doctors are more common in Ezinepazar while vaccination, daily use of tooth-brush and membership to social security associations are more common in Uygur. Production of vegetables, fruits and animals, and reaching to big markets are more developed in Uygur. In addition, mechanization in agriculture is higher, and houses are being rented. The use of deep freezer, automatic washing machine, cellular phone and other modern tools in higher numbers also show developmental differences of Uygur. Work variations in both towns are close to each other. Factories have been established more in Ezine because of its location. There is no sect fanaticism and ethnocentric feelings in both towns. There are close relations between the developmental trend of the towns and political powers. Uygur was developed more during left wing parties were in power, especially CHP, while Ezinepazar was developed more during right wing parties were in power, especially ANAP. The basic reason for Uygur being more developed is the beginning to education and cultural activities earlier.