Göç, sosyal değişme; ve bütünleşme (Güneydoğu Anadolu'dan İzmit'e göç eden aileler örneği)
Migration, social change and integration
  1. Tez No: 73110
  2. Yazar: ABDULKADİR OĞRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Göç olgusu, birey ve toplumun hayatında çok önemli bir kırılmayı ifade etmektedir. Bu süreçte birçok şey yeniden düşünülmekte ve yeniden kurulmaktadır. Konunun göçmenler açısından en hayati tarafı, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişime uğramayı beraberinde getirmesidir. Öte yandan göçmenlerin yeni fiziki ve sosyal çevreye intibakı sadece kendileri için değil, bütün toplum için önemlidir. Bu araştırmada. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden İzmit'e göç eden aileler örnek grup olarak incelenmiştir. Geleneksel bir toplum olan göçmenlerin, modern kent ortamında yapısal ve fonksiyonel özelliklerinde meydana gelen değişmeler ele alınmıştır. İncelenen değişme alanları, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişme unsurlarıdır. Ayrıca göçmenlerin kentsel ve sosyal bütünleşmesi incelenen diğer önemli bir husustur. Araştırmadan elde edilen veriler, göç hadisesinin, göçmenlerin daha çok sosyo-ekonomik olmak üzere sosyal değişime uğramalarına yol açtığını ortaya koymuştur. Göçmenlerin kentsel fonksiyonlara katılımları düşük, kentle bütünleşmeleri arzulanan düzeyde gerçekleşmemiştir. Buna karşılık, sosyal bütünleşmenin yokluğuna dair işaretler azdır. Göçmenlerin sosyal bütünleşmeyi gerçekleştirmede önemli bir sıkıntıları olmadığı ulaşılan diğer bir tespittir. Bu örneklem özelinde geleneksel toplumun kentte modern topluma geçiş yapmadığı, ama statik de kalmadığı tespit edilmiştir. Göçmenlerin sosyo-kültürel değişimi yavaş gerçekleşmekte, modern kültür unsurlarına karşı seçici davranmaktadırlar. Bu süreç karşımıza“yeni tarz modernleşme”diyebileceğimiz bir olguyu çıkarmaktadır. Birçok sosyologun geçiş süreci olarak tanımladığı bu durum, uzun süredir benzer süreçler yaşayan toplumumuzun geldiği nokta dikkate alındığında geçiş süreci olmaktan çıkmış, yeni bir durum özelliği kazanmıştır. XXİİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Immigration fact, states very important break in our society. In this process, lots of thing being thought and formed (By the immigrants). This process most vital side for the immigrants, it is bringing social and cultural transformation. On the other hand, Immigrants adaptation for the new physical and social environment is not only important for them selves but to the society as well. In this research program the immigrants which are immigrated from Güneydoğu Anadolu region to İzmit are examined. In this research being dealed with the structural and functional transformation of the immigrants speciality which is treditional society in the modern urban environment. The transformation field which are being researched are social-economic and social-cultural. Besides immigrants social and urban integration was one of the most important subject. The results of the research shows that great deal of immigrants transformation emerges in the social-economic side. Immigrants join to the social activities is tess and their adaptation to the urban is not being realised enough. In spide of that tehere is less sign that show immigrants did not integrated to the society. Another determination that being reached is immigrants did not face with big problems in the social integration. In this example being obsorved that traditional society do not transform to modern society but is not static. Immigrants social change comes true slowly and they behave selectiv to the modern cultural elements. This process brings us a new fact that we can say“new modernization manner”. This situation is discribed as a passing process by most of the sociologist. If we consider our society which is living this process for a long time we can say,“passing process”became new fact and reality for our society. xxiv