Osmanlı dönemi ve sonrasında Türk kadınının sosyal hayata katılma süreci
In and after Ottoman, participating of Turkish women to social life
  1. Tez No: 73117
  2. Yazar: HACER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüz kadın profilinin çizilmesinde, kadınların tarihsel süreçteki sosyo ekonomik değişimlerini ele almak faydalı olacaktır. Bu amaçla tez çalışmasında sırasıyla Osmanlı Devleti 'nde Kadın, Cumhuriyet Döneminde Kadın ve 1980 Sonrası Sosyal Hayatta Kadın ana başlıkları altında tarihsel süreç irdelenmiştir. Modernleşme sürecinde Türkiye'de kadınların kendilerine özgü desen arayışları, toplu protesto gösterilerinden dergi çıkarmaya ve Akademik Kadın Araştırmaları Merkezi kurmaya kadar pek çok farklı olayla kendisini göstermiştir. İyi anne, iyi eş, iyi iş kadım üçgeni içinde kadınlar, sorunlarıyla başbaşa kalmış, çözüm üretmede bir takım güçlüklerle karşılaşmışlardır. İş hayatında karşılaştıkları sorunlarda, uzun vadeli planlar yapılmadığı için çözüm üretmek zor olmaktadır. Ekonomik ve psikolojik nedenler kişiden kişiye değişmektetir. Ancak çalışan kadın problemleriyle kadının toplumda varolmasının getirdiği problemler paralellik göstermektedir. Türkiye'de genel çözümler üretmek yerine herkes bireysel ve sınırlı çözümler üretmek yoluna gidilmektedir- Devlet, çalışan kadınların sorunlarına çözüm üret(e)mez durumdadır, Çalışma ortamlarının da kadınların durumları düşünülerek ayarlanması artık vazgeçilmez bir zorunluluk halini almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It would be very useful to observe the social and economical changes of the women in the historical continuation. For this reason, the historical continuation is observed in the order of 'The look of Islam to woman', 'Woman m the Ottoman', 'Woman in the republic of Türkiye' and 'Woman in the social life' in this thesis. The women in the 'trio of perfect mother', 'wife and business woman' had many problems and they had many obstacles to solve these problems. The women have many diffuculties in the business life because of the long time planning missing. The economical and psychological reasons are changing person by person. The problems of woman in the business life and the problems of being a member in the society are similar. In Turkey, the people are finding individual and limited solutions for the problems of working women. The working area of the women has to be arrenged by looking the position of women in the social life.