Alkol bağımlılıklarının sosyo-kültürel özellikleri ve dini algılama biçimleri (AMATEM örneği)
Socio-cultural characteristics of alcoholics and religious forms of perceptions (AMATEM case)
- Tez No: 73118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışma, alkol bağımlılarının dini algılama biçimleri üzerine yapılan bir alan araştırmasıdır. Kullanılan metod survey metodunun anket tekniğidir. Anket çalışması, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören 100 alkol bağımlısı olan hastaların alkol öncesi ve alkol sonrası ibadet durumlarını tespit etmektir. Araştırma ana hatlarıyla üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm alkol alışkanlığının sosyal etkileri, tarihsel durumu ve bu konudaki araştırmaların sosyolojik önemi; ikinci bölümde araştırmanın tanıtılması, hipotezleri, değişkenleri, çerçevesi ve veri toplama üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, araştırmanın bulguları değerlendirilip sonuçlandırılmıştır. Sonuç olarak, alkol biyo-psikososyal bir hastalıktır. Tarih boyunca böyle olmuştur. Alkol bağımlılığı ile dini yapı arasında ters bir ilişki vardır. Dini hayat yükseldikçe alkolizmde azalma olacaktır. Dini hayatta düşüş olunca da alkolizmde artış olması beklenir. Bu çalışmada, böyle bir netice çıkmıştır. Bu konularla ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a fieldwork concentrated on the perception models of religious behaviours by the addicts of alcohol. The method used here is a guestionnaire technigue of the survey method. This study aims at to determine the status of the religious performance of o hundred alcoholic patients who are under a care at Bakırköy Hospital of Mental Illnesses, specifically their status before and / or after the use of alcohol. The survey is mainly consisted of three chapters: The first chapter deals with the social effects of alcohol addiction, its historical background, and the socialogical importance of the research on the subjet-matter. The second chapter make an emphasis on the introduction, the model and the scape of the study and also on the collection of the reguired data. In the third chapter, the findings of the study are waluated and classified accordingly. As a result: Alcoholism is a bio-pscho-social illness. This is all the same through the course of history. There has been a contradictory relation between the alcoholism and the religious structure. The higher the guality of the religious life is the loucer the possibility of being alcoholic will be. When there is a decrease in religious behaviours, an increase is expected in alcoholism. Such a conclusion can be derived from this study. Propositions pertaining to the subject matler have been made as well.