Aksiyel miyop hastalarda ve normal popülasyonda komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası keratometri, ön kamara derinliği ve aksiyel uzunluktaki değişikliklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 731194
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE BURCU DİRİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Fakoemülsifikasyon operasyonu öncesi gözün ön arka aksiyel uzunluğu ( AU ) 25 mm den büyük miyop katarakt hastaları ile göz AU 22-24,5 mm olan keratometri değerlerini, ön kamara derinliğini (ÖKD), AU, ameliyat sonrası ölçümlerle karşılaştırarak değerlendirmek ve aksiyel miyopinin ÖKD, keratometri değerleri, ve görsel prognoz üzerine etkisini normal popülasyonla kıyaslayarak göstermek amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Aksiyel uzunluğu 25 mm den büyük 26 hastanın 34 gözü ile normal aksiyel uzunluğa sahip olan 30 hastanın 37 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. hafta, 1.ay, 3. Ay ve 6.ay otorefraktometre ile keratometri değerleri, preoperatif katarakt modalitesinde, postoperatif psödofak akrilik GİM modalitesinde A mod USG ile ön kamara derinliği ve aksiyel uzunluğu ayrıca düzeltilmiş en iyi görme keskinliği ölçülerek iki grup arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Ameliyat öncesi gruplar cinsiyet dağılımına göre benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the keratometry values with an AU of 22-24.5 mm, anterior chamber depth (ACD), AU, postoperative measurements, and to evaluate axial myopia in patients with myopic cataracts with an anterior posterior axial length (AU) greater than 25 mm before phacoemulsification operation. It was aimed to show its effect on ACD, keratometry values, and visual prognosis by comparing it with the normal population. MATERIALS AND METHODS: Thirty-four eyes of 26 patients with axial length greater than 25 mm and 37 eyes of 30 patients with normal axial length were included in the study. Preoperative and postoperative 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month autorefractometry and keratometry values of all patients, preoperative cataract modality, postoperative pseudophakic acrylic GIM modality with A mode USG and anterior chamber depth and axial length also corrected best Visual acuity was measured and compared between the two groups. RESULTS: Preoperative groups were similar in terms of gender distribution. The mean age of the patients in the preoperative axial myopic group was 59.7±0.9 years, and the control group was 66.8±10.1 years, and the difference was significant.