İstanbul'da birinci basamak hekimlerin elektronik sigara bilgi düzeyleri ve hasta yaklaşımları
- Tez No: 731225
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tütün, dünya genelinde önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer almasına rağmen her yıl yaklaşık 1.2 milyar kişi tütün kullanmakta ve 7,1 milyon kişi buna bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Tütüne karşı yapılan mücadele karşısında, tütün endüstrisinin taktiği, genel tütün kullanımını teşvik edecek yeni alternatiflerin üretilmesi ve tütün pazarının büyümesi şeklindedir. Bu süreçte, elektronik sigara (e-sigara),“geleneksel sigaranın yol açtığı sağlık, sosyal ve ekonomik problemlere yol açmayan aynı zevki ve memnuniyeti kazandıran”yeni bir alternatif olarak tanıtılmaktadır. Bu çalışmada birinci basamak hekimlerinin elektronik sigara hakkında bilgi düzeylerini değerlendirmek, sigara ve e-sigara'ya karşı hasta yaklaşımlarını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. İstanbul İli birinci basamak hekimlerinden çalışmayı kabul ettiklerine dair bilgi onam formu alındıktan sonra veriler çevrimiçi anket yöntemi uygulanarak toplandı. Çalışmaya 360 kişi katılmayı kabul etti. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 21 istatistik programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler sayısal değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, ortanca, standart sapma; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Normal dağılım KolmogorovSmirnov testi ile değerlendirildi. Araştırmadaki değişkenler normal dağılıma uymadığı için çalışmamızda nonparametrik testler kullanıldı. İstatistiksel yöntem olarak Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although tobacco is among the preventable causes of death worldwide, approximately 1.2 billion people use tobacco every year and 7.1 million people die as a result. In the face of the fight against tobacco, the tobacco industry's tactic is to produce new alternatives that will encourage general tobacco use and to grow the tobacco market. In this process, electronic cigarettes (e cigarettes) are introduced as a new alternative that gives the same pleasure and satisfaction that does not cause health, social and economic problems caused by traditional cigarettes. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge level of primary care physicians about electronic cigarettes and to determine patient approaches to smoking and e-cigarettes. MATERİALS AND METHODS Our study is a descriptive and cross-sectional study. Data were collected by applying an online questionnaire method after obtaining informed consent forms from primary care physicians in Istanbul. 360 people agreed to participate in the study. The analysis of the available data was done with the SPSS statistical program. Descriptive statistics were determined as minimum, maximum, mean, median, standard deviation for numerical variables and they were determined as numbers and percentages for categorical variables. Normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Chi-square test, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used as statistical methods. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used to compare quantitative data, Significance level was accepted as p< 0.05 in all statistical tests. RESULTS While 16.11% of the participants has been smoking, 6.11% had quit smoking in the study. The rate of participants who never smoked was 77.78%. The rate of getting professional help to quit smoking was 22.50%. 85% of the participants had tried to quit smoking before. 3.33% of the participants use electronic cigarettes. 10% of participants used electronic cigarettes before. The mean score of the participants from the questions on information about electronic cigarettes was calculated as 7.28±2.04. 80% of the participants questioned whether their patients used cigarettes or electronic cigarettes. The rate of those who informed their patients about smoking and electronic cigarettes was 75%. 90.83% of the participants provided supportive behaviors or guidance for their patients to quit smoking and their derivatives. CONCLUSION In this study, positive results were obtained by evaluating the electronic cigarette knowledge levels of primary care physicians and their approaches to smoking and electronic cigarettes. It was emphasized that awareness should be increased about the effects of electronic cigarettes by mentioning the insufficient points about the effects of electronic cigarettes. It was stated that the fight against smoking and electronic cigarettes should be among the responsibilities of family physicians. It was stated that the fight against cigarettes and its derivatives should be brought to an effective point by conducting studies. Keywords Family Medicine, Electronic cigarette, Traditional cigarette, Quit smoking