İstanbul ili Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan hekimlerin sigara bırakma tedavisi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of physicians working in Family Health Centers in İstanbul province about smoking cessation treatment
  1. Tez No: 939275
  2. Yazar: DOĞAN DEMİRHAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Amaç: Sigara kullanımı, küresel ölçekte mortalite ve morbidite oranlarının azaltılmasında en önemli ve modifiye edilebilir risk faktörlerinden biridir. Bu özelliğiyle sigara kullanımı çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde yetişkin tütün kullanıcılarının %70'e yakını sağlık sistemlerinin yetersizliği, sınırlı insan kaynağı ve finansal destek eksikliği gibi nedenlerle kapsamlı tütün bırakma hizmetlerine ulaşamadığını ifade etmektedir. Hastaların başvurularında sigara kullanımlarının sorgulanması ve eğer kullanıyorsa sigara bırakılmasının tavsiye edilmesi tütün nedenli hastalıkların önlenmesinde etkili ve kolay bir yöntemdir. Öyle ki hekimlerin bu sorgulama ve tavsiyeleriyle dahi %5-10 oranında sigara bıraktırabildikleri gösterilmiştir. Aile hekimliği, kapsamlı ve bütüncül bir sağlık yaklaşımını benimseyen bir alan olarak sigara ile mücadelede daha etkili bir rol üstlenme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmamızda İstanbul ilinde aile sağlığı merkezlerinde (ASM) birinci basamak hizmetlerini yürüten hekimlerin sigara bırakma tedavileri ve yöntemleri konusunda bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan araştırmamıza 15.10.2024 ile 15.12.2024 tarihleri arasında, İstanbul ilindeki ASM'lerde çalışan 277 aile hekimi katılmıştır. Araştırmacılar tarafından yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi sosyodemografik verileri tanımlamak amacıyla hazırlanan soru setinin ardından, katılımcılara sigara bırakma tedavileriyle ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek için yüz yüze ve online anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Smoking is one of the most important and modifiable risk factors for reducing mortality and morbidity rates on a global scale. With this feature, smoking is a very serious public health problem. Nearly 70% of adult tobacco users worldwide state that they cannot access comprehensive tobacco cessation services due to inadequate health systems, limited human resources and lack of financial support. Questioning patients about their smoking habits and recommending them to quit smoking if they are smokers is an effective and easy method to prevent tobacco-related diseases. In fact, it has been shown that physicians can get patients to quit smoking at a rate of 5-10% even with this questioning and recommendation. Family medicine has the potential to assume a more effective role in the fight against smoking as a field that adopts a comprehensive and holistic health approach. This study was planned to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of physicians who provide primary care services in family health centers in Istanbul province about smoking cessation treatments and methods. Materials and Methods: Between 15.10.2024 and 15.12.2024, 277 family physicians working in family health centers in Istanbul participated in our cross-sectional study. After the question set prepared by the researchers to define sociodemographic data such as age, gender, and educational status, a face-to-face and online questionnaire was applied to the participants' knowledge, attitudes, and behaviors regarding smoking cessation treatments. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis.