Pes planuslu hastalarda ev egzersiz programı ve medial ark desteğinin denge üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of home exercise program and medial arch support on balance in pes planus
  1. Tez No: 731241
  2. Yazar: OĞUZHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL EKREM AKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışmada genç erişkin, semptomatik, fleksibl pes planus (PP) hastalarında ev egzersiz programı ile medial longitudinal ark desteği (MAD) ortezinin ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, fonksiyonel durum yaşam kalitesi ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kasım 2020-Nisan 2022 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine semptomatik fleksibl pes planus tanısıyla başvuran 18-40 yaş arası 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar basit randomizasyon ile iki gruba ayrıldı: Grup 1' e (kontrol) ev egzersiz programı; grup 2'ye (tedavi) üç boyutlu bilgisayar destekli, CAD/CAM yöntemiyle hastaya özel üretilmiş medial longitudinal ark desteği ortezi verildi. Hastaların egzersiz ve tabanlık tedavilerine uyum takipleri aralıklı telefon görüşmesiyle sağlandı. Gruplar tedavi başlangıcında ve 2 ay bitiminde ağrı için Görsel Analog Skala (VAS) ile; günlük yaşam aktiviteleri, spor ve rekreasyon aktiviteleri, yaşam kalitesi için Ayak-Ayak Bileği Araştırması (AABA) ölçeği ile; denge becerisi ise tek ayak üstünde durma testi, Tandem yürüme testi ve kinestetik beceri eğitim cihazı (SportKAT Model 4000-TS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our purpose was investigated the effects of home exercise program and medial longitudinal arch support (MAD) orthosis on pain, activities of daily living, functional status, quality of life and balance in young adult, symptomatic, flexible pes planus (PP) patients. Materials and Methods: Between November 2020 and April 2022, 40 patients aged 18-40 years who applied to Konya Beyhekim Training and Research Hospital, Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic with the diagnosis of symptomatic flexible pes planus were included in the study. The patients were divided into two groups by simple randomization: Group 1 (control) home exercise program; Group 2 (treatment) was given a three-dimensional computer-assisted medial longitudinal arch support orthosis custom-made for the patient using the CAD/CAM method. Follow-up of patients' compliance with exercise and insoles treatments was provided by intermittent phone calls. The groups were evaluated by Visual Analogue Scale (VAS) for pain, with the Foot-Ankle Research (AABA) scale for activities of daily living, sports and recreational activities, quality of life; balance ability was evaluated with Single Leg Stance test, Tandem Walk test and kinesthetic skill training device (SportKAT Model 4000-TS) at the beginning of treatment and at the end of 2 months.