Akut pulmoner emboli hastalarında CRP/albumin oranı ve AST/ALT oranı ile spesı skoru arasındaki ilişki
The correlation between the ratios of CRP/ albumin and AST/ALT and spesi score in patients with acute pulmonary embolism
- Tez No: 731242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Akut pulmoner tromboemboli en sık görülen ölümcül kardiyovasküler hastalıklardandır. Tanı konulamayan ve uygun tedavi edilemeyen hastalarda pulmoner embolinin (PE) mortalitesi yaklaşık %30'dur. Ancak hızlı tanı konulan, risk sınıflaması doğru tayin edilen ve uygun tedavi edilen olgularda mortalite %2-8'e kadar düşmektedir. Bu nedenle, akut pulmoner embolide (APE) erken tanı ve yüksek riskli hastaların tespiti önemlidir. Bu çalışmada, APE hastalarında prognoz tayininde kullanılan klinik skorlama sistemi sPESI ile inflamatuvar ve trombotik süreçlere sahip birçok hastalıkta prognoz ve mortalite öngördürücüsü olduğu saptanan CRP/albümin ve AST/ALT oranları arasındaki ilişkiyi araştırdık. Ek olarak bu oranların ve sPESI'nin bağımsız olarak PE'de mortalite öngördürücülüğünü de araştırmayı hedefledik. MATERYAL VE METOD: Çalışma Ocak 2018- Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi'nde PE tanısı ile takip edilen 18 yaş üstü 450 hastada retrospektif olarak yapıldı. Pulmoner emboli şiddet indeksleri olan PESI ve sPESI skorlama puanları ile CRP/albümin oranı (CAR) ve AST/ALT oranları hesaplandı. Hastalar mortalite olup olmamasına göre iki gruba ayrılarak incelendi. Değişkenler ve mortalite arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon analizi yapıldı. BULGULAR: Hastaların CRP seviyesi ortanca değeri 30,4 mg/l (9,0 - 76,7) şeklinde artmış olarak, albümin seviyesi ise 30,4 ± 5,8 g/l olarak bulundu. Karaciğer enzimleri değerlerine bakıldığında, AST seviyesi ortanca değeri 17 IU/l (13 - 25), ALT seviyesi ortanca değeri 18 IU/l (13 - 24) olarak izlendi. PESI skoru ortalaması 99,4 ± 40,8 olarak, sPESI skoru ortalaması ise 2,15 ± 1,30 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: Acute pulmonary thromboembolism is one of the most frequent fatal cardiovascular diseases. The mortality rate of pulmonary embolism (PE) is almost 30% in patients who cannot be diagnosed and treated appropriately. Nevertheless, in some cases, with rapid/timely diagnosis and appropriate treatment as well as correct risk classification, it has been observed that the mortality rate decreases to 2-8%. For this reason, early diagnosis and detection of high-risk patients with acute pulmonary embolism (APE) are of capital importance. In this study, we studied the association between the clinical scoring system sPESI used to determine APE patients' prognosis and the ratios of CRP/albumin and AST/ALT that are ascertained to be predictors of both prognosis and mortality in several diseases with inflammatory and thrombotic processes. Furthermore, whether these rates and sPESI independently predict mortality risk was revealed within the concept of this study. MATERIAL AND METHOD: This study was conducted retrospectively in 450 patients over the age of 18 followed up with the diagnosis of PE in Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital along with Ankara City Hospital between the dates of January 2018 and March 2022. PESI and sPESI, pulmonary embolism severity indexes, were used in order to calculate the ratios of CRP/albumin (CAR) and AST/ALT. The patients were classified into two groups based on the presence of mortality. Regression analysis was performed to determine the association between the variables and the mortality rate. RESULTS: The median value of CRP level as well as albumin level of the patients were found to be 30.4 mg/l (9,0-76.7) and 30.4 ± 5.8 g/l, respectively. Considering liver enzyme values, the median value of AST and ALT levels were 17 IU/l (13-25) and 18 IU/l (13-24), respectively. On the other hand, the mean PESI and sPESI scores were found to be 99,4 ± 40,8 and 2,15 ± 1,30, respectively. In the group with a positive (+) mortality rate, CRP level was detected to be higher and albumin level was detected to be lower significantly.