Mise au point d'un procédé de réticulation de la caséine présure
Rennet kazeinin çapraz bağlanması için bir prosesin geliştirilmesi
  1. Tez No: 731298
  2. Yazar: ŞERİFE AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-FRANÇOIS GERARD, DOÇ. DR. FREDERIC PROCHAZKA, UZMAN GILLES ASSEZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Jean Monnet
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Reoloji Ve Polimer Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, formaldehit kullanılmadan çapraz bağlanmış rennet kazein bazlı ve Galalıth'e benzer özelliklere sahip polimerik bir malzemenin üretimini ele almaktadır. Geçen yüzyılın başında yapılan ilk polimerik malzemelerden biri Galalith'tir. Günümüzde bu malzeme, doğal kökeninden dolayı hala ilgi çekicidir. Galalith bir süt proteini olan kazeinin formaldehit ile çapraz bağlanmasıyla elde edilen yanıcı olmayan, suda çözünmeyen bir maddedir. Ancak formaldehit insanlar için kanserojendir. Bu nedenle, bu çalışmada, rennet kazein'e formaldehit içermeyen farklı protein çapraz bağlama yöntemleri uygulanmıştır. Bunu yapmak için birkaç çapraz bağlama maddesi kullanılmıştır. Epoksi-silanlar en uygun sonuçları vermiştir. Termoset rennet kazein malzemeleri ilk olarak dahili bir karıştırıcı ile hazırlanmıştır. Daha sonra ekstrüzyon ve enjeksiyon ile şekillendirilmiştir. Ayrıca numunelerin reolojik, termal ve mekanik özellikleri karakterize edimiştir. Sonuçlar, epoksi-silanlar ile çapraz bağlanan numunelerin mekanik özelliklerinin Galalith'inkilere eşdeğer olduğunu göstermektedir. Bu numuneler ayrıca daha iyi termal kararlılık göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Development of a crosslinking process of rennet casein This dissertation is focused on the production of a rennet casein based polymer material cross-linked without using formaldehyde and which has the same properties as Galalithe. One of the first polymer materials made up at the beginning of the last century is Galalithe. Nowadays, this material is still interesting due to its natural origin. Galalithe is a water-insoluble and non-flammable material obtained by the cross-linking of a milk protein, casein, with formaldehyde. However, formaldehyde is a human carcinogen. Thus, in this study different protein cross-linking methods without formaldehyde were performed with rennet casein. For this purpose, several crosslinking agents have been used. Epoxy-functionalized alkoxysilanes provided the most suitable results. Thermoset rennet casein based materials were first prepared with an internal mixer. Then, the materials were processed by extrusion and injection molding. The rheological, thermal and mechanical properties of the samples were characterized. The results show that the mechanical properties of the samples cross-linked with epoxy-functionalized alkoxysilanes are similar to those of the Galalithe. These samples also demonstrated better thermal stabilities.