Kene tutunmasıyla acil servise başvuran hastaların retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective examination of patients attending to the emergency department
  1. Tez No: 731314
  2. Yazar: OYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kene vektörlüğünde bulaşan hastalıklar dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir problemdir, özellikle son zamanlarda ortaya atılan iddiaya göre biyolojik silah olarak kullanılabilir bir materyal olması nedeniyle daha çok dikkat çekmiş ve korkulan hastalık gruplarından olmuştur. Acil servisler kene tutunması şikayeti olan hastaların yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda bu hastalara yaklaşım, izlem, tetkiklerinin değerlendirilmesi ve hangi durumlarda doktora başvurması gerektiğini göstermeye çalıştık. Bu hastalıklardan biri olan KKKA üzerinde yoğunlaştık.Çalışmamıza 2012 Ocak- Aralık ayları içerisinde İstanbul'da kene tutunması şikayetiyle gelen ve hastanemiz Acil Tıp Kliniğine başvuran 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, laboratuar sonuçları, başvuru zamanı ve kenenin çıkarıldığı vücut bölgesi kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 17,0 for Windows paket programı ile yapıldı. Çalışmaya alınan olguların %31.65'i çocuk,%68.34'ü yetişkindi, %54.77'si kadın, %45.22'si erkekti, alt ekstremitede kene tutunması şikayetiyle başvuranların oranı %81,9, üst ekstremitede %13,5, gövdede ise %4,5 idi. Yaz aylarında başvuranların oranı %74.37, sonbaharda %14.57, ilkbaharda %11'di, kışın ise hiç başvuru olmamıştır. Başvuruların çoğu %57,8 oranıyla hafta sonu olmuştur, hafta içi ise bu oran %42.21' de kalmıştır. Çalışmamızdaki hiçbir olgunun tetkiklerinde akut patoloji saptanmamış ve KKKA teşhisi konulmamıştır.Kene tutunmasıyla gelen hastaların büyük bir kısmında hiçbir semptom gelişmemektedir, bu hastalar gelişebilecek KKKA hakkında bilgilendirilmeli ve inkübasyon süresi boyunca takipleri yapılmalıdır. Vücudundan kene çıkarılan olguların hastaneye yatırılmasına gerek olmadığı; ancak 10 gün içinde ani başlayan ateş, baş ağrısı, halsizlik, döküntü, hematüri, epistaksis, hematemez, hematokezya, melena, bulantı ve kusma gibi şikayetlerinin gelişmesi durumunda, sağlık kuruluşuna başvurmalarının daha uygun olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diseases caused by ticks are a major problem in our country just like they are in the rest of the world. These diseases have become one of the most feared diseases and have taken a lot of attention, especially since they were claimed that they can be used as a biological weapon. Emergency Rooms are significant for managing patients with complaints of tick attachment and bite. In this study, we worked to inform these patients about what to do in such a case and when they should consult to a doctor. We also worked on how these patients should be approached, observed, and examined. We focused on one of these diseases, Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF). 200 patients who have appealed with tick attachment to Emergency Room in our hospital between January and December 2012 have been included in this study. Gender, age, appeal time, laboratory results, and body part where the tick has bitten have been recorded. These records have been analyzed by Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software program for windows. 31.65 percent of the patients were infants and 68.34 percent were adults. 54.77 percent of the patients were female and 45.22 percents were males. 81.9 percent of complaints about tick attachment were related to lower extremities, 13.5 percent were upper extremities and 4.5 percent were related to the body. 74.37 percent of appeal occurred during summertime, 14.57 percent during fall, and 11 percent during springtime. There was no appeal during wintertime. Most of the appeals took place on weekends with 57.8 percent; on weekdays appeal percent was 42.21. None of the patients has been diagnosed with Crimean-Congo hemorrhagic fever and no acute pathologies have been determined. Most of the patients who come with tick attachment complaints don't show any symptoms. These patients should be informed about the possibility of Crimean-Congo hemorrhagic fever caused by a tick and they should be observed during incubation. Understood that, no need to hospitalize patients whose body cleared of ticks; however they need to appeal within 10 days if any symptoms such as rapid fever, headache, weakness, skin rash, hematuria, epistaxis, haematomas, hematochezia, melena, nausea, and vomiting are seen.