Yaratıcı drama çalışmalarında Jacques Lecoq pedagojisinden yararlanılması
Using by Jacques Lecoq's pedagogy in creative drama studies
  1. Tez No: 731315
  2. Yazar: GÜNEY ÇOŞKA
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Jacques Lecoq Pedagojisi'nde yer alan clown tekniğinden yaratıcı drama çalışmalarında faydalanabilmek için her iki disiplinin karşılaştırılması, ortaklaştıkları noktaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Pandemi döneminin yaratmış olduğu koşullar ve zorunlulukların etkisi neticesinde araştırmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için veri toplama araçlarından biri olan uygulama ayağı terk edilmiştir. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma desenlerinden temel yorumlayıcı nitel araştırma olarak yapılandırılmış ve veri toplama aracı olarak doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Dolayısıyla araştırmada kullanılan tek veri setini, ilgili dokümanlardan toplanan veriler oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma kapsamında: Yaratıcı dramaya ilişkin 15 Lecoq Pedagojisi'ne ilişkin ise 13 adet doküman incelenmiştir. Dokümanlardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde yorumlayıcı betimsel analiz kullanılmıştır. Öncelikle ilgili dokümanlardan elde edilen verilerin analizi için araştırma sorularından yola çıkılarak bir çerçeve oluşturulmuş ve araştırma sorularının ortaya koyduğu temalar belirlenmiştir. Temalar, iki disiplin arasında kurulacak ilişkinin niteliğine göre oluşturulmuştur. Elde edilen veriler, belirlenen bu temalara göre düzenlenerek betimlenmeye çalışılmış, temalar arasında ilişki kurularak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular: Lecoq Pedagojisi'nde yer alan clown tekniğinin, bireyin gelişimini amaçlayan yaklaşımlar noktasında gülmenin çeşitli halleri arasında yapılan clownatif egzersizlerin; utangaçlığı aşma, özgüven, kendine gülebilme, kendilik sınırını bilme/aşma, çok yönlü iletişim, kendiliğindenlik gibi kazanımları ile yaratıcı drama çalışmalarında teknikler kavramı içinde tıpkı doğaçlama, canlandırma, pantomim gibi tekniklerle birlikte yararlanılan bir bileşim olarak alana katkı sunması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and compare using the clown technique by Jacques Lecoq's Pedagogy approach in creative drama studies. In this regard, the common ground between these two concepts is investigated and determined. As a result of the effects of the conditions and obligations created by the pandemic period, the implementation part, which is one of the data collection tools, was abandoned in order to conduct the research in a healthy way. Due to, the research was structured as the basic interpretative qualitative research, one of the qualitative research designs, and the document analysis technique was used as the data collection tool. Therefore, the dataset of this research is composed of the data collected from the relevant documents. In this context, within the scope of this research 15 different documents relating to creative drama as well as 13 different documents regarding the Lecoq Pedagogy field are examined. These documents are analyzed through descriptive and interpretive approaches. Having analyzed the documents, the themes upon which the relationship between the two disciplines is constructed are determined. Collected data are organized considering these themes and then interpreted and described accordingly. The results indicate that clown technique in Lecoq Pedagogy, the clownative exercises performed among the various forms of laugh at the point of approaches aimed in the development of the individual; with its acquisitions such as overcoming shyness, self-confidence, self-laughing, knowing/transcending the boundary of the self, versatile communication, spontaneity it is thought to contribute to the field such as improvisation, role play and pantomime in creative drama studies.