Yahya Nazîm Dîvânı I (İnceleme-metin bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Yahya Nazîm's Dîvân I (Thesis-text, context-indext and functional dictionary)
- Tez No: 731317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2565
Özet
Klâsik Türk edebiyatı metinlerini anlamak için günümüzde birçok metodolojik çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biri de bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük çalışmalarıdır. Bağlamlı dizin, bir edibin kullandığı sözcükleri, metinde geçtikleri yeri ve kullanım sıklığını gösterecek biçimde, alfabetik olarak dizmektir. Böyle bir dizilim, sözcüğün hangi bağlamlarda kullanıldığına açıklık getirir. İşlevsel sözlük, bu çabanın sonunda ortaya çıkar ve sözcüklerin cümle içinde diğer sözcüklerle kurduğu ilişkiden hareketle onlara anlam kazandırır. Klâsik edebiyat araştırmalarında, metnin daha iyi anlaşılabilmesi için sözlük çalışmalarının oldukça önemli bir yeri vardır. Çalışmada bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük yöntemiyle hazırlanan Yahya Nazim Dîvânı Sözlüğü sayesinde şairin üslûbu ve diline dair elde edilen veriler paylaşılacak, hazırlanan çalışmadan kesitler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the texts of classical Turkish literature, many methodological studies are carried out today. One of these is contextual index and functional dictionary studies. A contextual index is to display alphabetically the words an edib uses, where they pass in the text, and the frequency of their use. Such a sequence clarifies in what contexts the word is used. The functional dictionary appears at the end of this effort, giving them meaning based on the relationship the words establish with other words in the sentence. In classical literature research, dictionary studies have a very important place in order to better understand the text. With the help of the Yahya Nazim Court Dictionary, which is prepared with the context index and functional dictionary method, the data on the style and language of the poet will be shared and sections will be presented from the prepared study.