Hybrid genetic algorithm approach for production inventory routing problem with perishable products
Bozulabilir ürünlerde üretim-envanter rotalama problemine hibrit genetik algoritma yaklaşımı
  1. Tez No: 835263
  2. Yazar: EGE SOMER
  3. Danışmanlar: PROF. CEYDA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretim, envanter ve dağıtım kararları, bir tedarik zincirinin tüm seviyelerinde maliyeti minimize etmeye çalışan karar vericiler için her zaman zorlu olmuştur. Bu problemlerin birlikte optimize edilmesi oldukça karmaşık bir probleme dönüşmektedir ve dolayısıyla bu probleme yönelik endüstride ve akademide artan bir ilgi oluşmuştur. Bu çalışmada, bozulabilir ürünler için üretim, envanter ve rotalama kararlarının entegre olarak optimize edilmesi ele alınmıştır. Bu bozulabilir üretim-envanter-rotalama problemi (BÜERP), tek bir üretim tesisi, değişken zamanlı ve deterministik taleplere sahip bir perakendeci kümesi, teslimatları gerçekleştirmek için homojen kapasiteli bir araç filosu, tek ve bozulabilir bir ürün, ürünün raf ömrüyle ilişkili kalite seviyeleri ve sonlu bir planlama dönemini içermektedir. Bu problemi çözmek için karışık tamsayılı doğrusal programlama (KTDP) modeli geliştirilmiştir. Bu model bilinen üretim miktarı belirleme problemini ve araç rota problemini doğal olarak birleştirir. Matematiksel modelin makul bir süre içinde büyüklüğü 10 perakendeciyi geçen örneklerde optimal sonucu bulması mümkün olmadığından, yüksek kaliteli ve optimale yakın çözümler elde etmek için Hibrit Genetik Algoritma (HGA) geliştirilmiştir. Literatürden uyarlanan matsezgisel, İki Aşamalı İteratif Sezgisel (IAİS), ile algoritmamızın karşılaştırıldığı kapsamlı hesaplama deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, algoritmanızın genel olarak IAİS'yi geride bıraktığını ve yüksek kaliteli çözümler üretebildiğini göstermektedir. Ardından sonuçlar üzerinde yönetimsel içgörüler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production, inventory and distribution decisions have always been challenging for decision-makers who are trying to minimize the cost at all levels of a supply chain. There has been a growing interest in both industry and academia for jointly optimizing these problems which becomes a very complex problem. In this study, integrated optimization of production, inventory and distribution decisions for perishable products is considered. This perishable production-inventory routing problem (PPIRP) includes a single production plant, a set of retailers with a time-varying and deterministic demands, a fleet of homogenous capacitated vehicles to make the deliveries, a single and perishable product, a set of quality levels related to the shelf life of the product and a finite planning horizon. A mixed integer linear programming (MILP) model is developed to solve this problem, which naturally combines the well-known lot-sizing problem and vehicle routing problem. Given that a mathematical model is not viable to solve instances with more than 10 retailers to optimality within a reasonable time, a Hybrid Genetic Algorithm (HGA) is developed to get high-quality and near-optimal solutions. Extensive computational experiments have been performed by comparing our algorithm with an adapted benchmark matheuristic in the literature, Two-Phase Iterative Heuristic (TIH). The results show that our algorithm outperforms TIH in general and can produce high-quality solutions. Then, managerial insights are discussed over the results.