Revenue maximization of a cascade hydropower plant
Kaskad yapılı hidroelektrik santrali gelir maksimizasyonu
  1. Tez No: 731324
  2. Yazar: BURAK ÖZBURSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde elektrik, tüm dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli yapı taşlarından biridir. Enerji talebinin arttığı bu çağda, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik eğilim her geçen gün artmakta ve çevre sorunları sebebiyle sınırlı kaynakların kullanımı bırakılmaktadır. Hidroelektrik santraller bu trendde önemli bir yere sahiptir. Suyun gücü, tarihte uzun bir süredir insanlık tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Su kaynakları açısından Türkiye, üç tarafı sularla çevrili, gölleri ve nehirleri olan çok zengin bir ülkedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki iki rezervuarlı kaskad yapıdaki hidroelektrik santral incelenmiş ve karışık tamsayılı modelleme kullanılarak geliri maksimize etmek için bir model geliştirilmiştir. Kaskad yapıdaki hidroelektrik sisteminin saatlik gerçek zamanlı optimizasyonu için yapılan çalışmada, göl kotlarının elektrik üretim miktarları ve türbinlenen su miktarları üzerindeki etkisi görülmüştür. Çalışmada gerçek veriler kullanılmıştır. Göl seviyelerine göre değişen elektrik üretimi ve türbinlenen su miktarını doğru bir şekilde temsil etmek için parçalı doğrusal denklemler kullanılmıştır ve denklemlerin modele nasıl uygulanabileceği gösterilmiştir. Model üç saatlik ve on saatlik olmak üzere iki farklı zaman limiti ile çalıştırılıp tüm aylar için sonuç alınmıştır. Alınan sonuçlar gerçekte elde edilen gelir ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, electricity is one of the most important building blocks of developed and developing countries all over the world. In this era of increasing energy demand, the usage of renewable energy sources increases steadily, and the usage of limited resources is decreasing due to environmental issues. Hydroelectric power plants have a significant place in this trend. The power of water has been used by humanity for a long time in history. In terms of water resources, Turkey is a very rich country surrounded by water on three sides, and has many lakes and rivers. In this study, a cascade of two dams in Turkey was examined using real data, and a mathematical model was developed to maximize revenue obtained from this cascade system by using mixed-integer programming. In the hourly real-time optimization of the hydropower cascade system study, the effects of lake elevations on the electricity generation amounts and the turbined water amounts were observed. Piecewise linear equations were used to accurately represent the amount of electricity generation and turbined water varying with lake levels. It is also demonstrated how the equations can be integrated into the model. The model was run with two different optimization time limits, three hours and ten hours, for all months of the year. Then, the monthly results were compared with the actual revenues.