Küçük konut yaşam alanlarında mekân organizasyonunun konfor koşullarına etkisi: Yeşilköy'de bir konut projesi örneği
The effect of living space organization on comfort conditions in small houses: A housing project in Yeşilköy
  1. Tez No: 731339
  2. Yazar: DUYGU ERSOY HOCAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konutlar, günümüzde değişen sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler sonucunda bireylerin ihtiyaçları ve istekleriyle doğru orantılı bir biçimde değişikliğe uğramaktadırlar. Merkeze yakın yerlerdeki arsaların değerlerinin yüksek olması, ulaşım ve erişim güçlüğü, çekirdek aile kavramının günümüzde daha çok var olması gibi nedenler, bizleri daha çok sınırlı metrekareli alanlarda yaşamaya zorunlu tutmaktadır. Değişen yaşam koşulları bireyleri etkilediği gibi doğal olarak onların yaşam alanlarını da etkilemektedir. Bu gibi nedenlerle ortaya çıkan küçük konutların önemi gün geçtikçe artarken bu tip konutlar daha sık görebildiğimiz bir konut çeşidi haline gelmiştir. Küçük konut yaşam alanlarında mekân organizasyonu kavramının kullanıcı konforu açısından incelenmesinde, tasarım verileri ve mekân organizasyonu ile birlikte, iç ortam konfor koşulları dikkate alınmalıdır. Çalışma kapsamında bu unsurlar küçük konut yaşam alanlarında incelenecektir. Yapılacak olan anket neticesinde, Yeşilköy'de Bir Konut Projesi kapsamlı bir şeklide incelenerek, anket sonuçları paralelinde değerlendirilip, konuya bahis olan küçük konut yaşam alanlarında mekan organizasyonunun konfor koşullarına etkisi detaylı bir şeklide ortaya konulacaktır. Araştırmanın kapsamı, içeriği ve bulguları, insanların küçük konut yaşam alanlarında mutlu, huzurlu ve sağlıklı olabilmeleri için gerekli konfor şartlarının yerine getirilmesi ve dikkate alınması gereken hususları açıkça ortaya koymaya çalışmaktır. Mekânları insanların kullandığı gerçeğini unutmadan, insanları doğrudan etkileyen konfor koşullarını ancak insan sağlığını göz ardı etmeden planlamak ve uygulamak, inşaatın her aşamasında yerine getirilmesi gereken bir olgu olduğunu unutmamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Houses are undergoing changes in direct proportion to the needs and wishes of individuals as a result of the changing social, economic and cultural changes today. The reasons such as the high values of the lands which are close to the center, the difficulty of transportation access, and the fact that the concept of elementary family is more prevalent today, oblige us to live in areas with limited square meters. Changing living conditions affect individuals and naturally affect their living spaces as well. While the importance of small houses that emerged for such reasons is increasing day by day, it has become a type of housing that we can see more often. In examining the concept of space organization in small houses in terms of user comfort, the design criteria such as scale, texture, colour, pattern, lighting and interior-exterior relationship, as well as interior comfort conditions should be taken into account. Within the scope of the study, these elements will be examined in small houses living spaces. As a result of the survey to be made, a Housing Project in Yeşilköy will be examined comprehensively, evaluated in parallel with the survey results, and the Effect of Space Organization on Comfort Conditions in the small houses mentioned in the subject, will be revealed in detail. The scope, content and findings of the research are aimed to clearly reveal the facts that need to be done and taken into account in order to fulfil the necessary comfort conditions for people to be happy, peaceful and healthy in their small houses. It should not be forgotten that planning and applying the comfort conditions - that directly affect people, but without ignoring human health and without forgetting the fact that people use the spaces - is a phenomenon that must be fulfilled at every stage of any construction.