Biyofilik tasarımda dikey bahçe kullanımı: Maslak no.1 örneği
Use of vertical garden in biophilic design: Maslak no.1 example
- Tez No: 731368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, yüksek katlı ofis yapılarını biyofilik tasarım yaklaşımı açısından dikey bahçe bağlamında ele almaktadır. Yüksek katlı ofis yapılarındaki dikey bahçe sistemleri ofis çalışanlarının doğayla ilişkisini barındırdığı yeşil öğeler sayesinde kuvvetlendirmekte ve kullanıcıların yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışma kapsamında öncelikle biyofili ve biyofilik tasarım üzerinde durulmakta, biyofilik tasarımın faydaları incelenmekte, yüksek katlı ofis yapılarında rastlanan bir biyofilik öğe olarak dikey bahçeye odaklanılmaktadır. Biyofilik tasarım bağlamında dikey bahçe öğesine yer verilen uluslararası yüksek katlı yapı örneklerine yer veren çalışma kapsamında Maslak No.1 ofis yapısı sahip olduğu“dikey bahçe”bağlamında Türkiye'deki tek yüksek katlı ofis yapısı olarak incelenmektedir. Çalışmada, Maslak No.1'de çalışanlardan oluşan bir gruba anket uygulanarak yapının dikey bahçesi ile ilgili görüşleri alınmakta ve incelenen uluslararası yapı örnekleri ile Maslak No.1 biyofilik özellikleri bağlamında karşılaştırılmaktadır. Bu sayede ülkemizde biyofilik tasarım ile inşa edilecek yüksek yapılar için öneriler sunulması ve literatüre bu bağlamda katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with high-rise office buildings in the context of vertical garden in terms of biophilic design approach. Vertical garden systems in high-rise office buildings strengthen the relationship of office workers with nature thanks to the green elements they contain and aim to increase the quality of life of users. For this purpose, within the scope of the study, primarily biophilic and biophilic design are emphasized, the benefits of biophilic design are examined, and vertical garden is focused on as a biophilic element encountered in high-rise office buildings. Within the scope of the study, which includes international examples of high-rise buildings in which the vertical garden element is included in the context of biophilic design, Maslak No.1 office building is examined as the only high-rise office building in Turkey in the context of its“vertical garden”. In the study, a survey is applied to a group of employees in Maslak No.1, their views on the vertical garden of the building are taken, and the examined international building samples are compared in the context of Maslak No.1 biophilic properties. In this way, it is aimed to present suggestions for high-rise buildings to be built with biophilic design in our country and to contribute to the literature in this context.