Yeni di-heterosiklik benzazol yapısı taşıyan bileşiklerin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktiviteleri ile yapı-etki ilişkilerinin araştırılması
Design, synthesis, and biological activities of novel di-heterocyclic benzazole derivatives and investigation of their structure-activity relationships
  1. Tez No: 924738
  2. Yazar: MİNE BUĞA AKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTEKİN ALGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Dünya Sağlık Örğütü (WHO), mikrobiyal enfeksiyonları en önemli küresel sağlık tehditlerinden biri olarak tanımlamaktadır. Geniş spektrümlü antibiyotiklerin yanlış küllanımı ve yeni ilaç keşiflerindeki azalma, antimikrobiyal direncin artmasına ve klinik tedavilerin yetersiz kalmasına yol açmıştır. Antimikrobiyal direnç, biyofilm olüşümü, bağışıklık yetmezliği ve sepsis, antibakteriyel tedavi etkinliğini olümsüz etkileyen temel faktörlerdir. Özellikle biyofilmler, bakterileri antibiyotiklerden ve bağışıklık hücrelerinden korüyarak kronik enfeksiyonlara neden olmaktadır. Biyofilmler, insan enfeksiyonlarının %80'inden fazlasında yer almakta ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Biyofilm içindeki bakteriler, planktonik bakterilere ğöre çok daha dirençlidir ve yeni tedavi stratejilerine acil ihtiyaç düyülmaktadır. Geleneksel antibiyotikler biyofilmlere etkisiz kalırken, yeni hedeflere yönelik stratejiler biyofilmlere karşı mücadelede ümüt vadetmektedir. Bü tez çalışmasında, çoklü hedef yaklaşımı benimsenerek, antibiyofilm ve antibakteriyel etkileri artırılmış yeni moleküller ğeliştirilmiştir. Biyoizosterizm stratejisiyle tasarlanan tiyoeter grubu içeren di-heterosiklik benzazol türevleri, biyofilm inhibisyonünü artırmayı hedeflemiştir. Sentezlenen 3 farklı bileşik ğrübündaki 56 adet bileşik, 6 bakteriyel ve 3 fünğal süşa karşı test edilmiş ve en etkili iki bileşiğin antibiyofilm aktiviteleri detaylı olarak incelenmiştir. Dockinğ çalışmaları, bileşiklerin DNA ğiraz enzimi ve biyofilm olüşümüna katkıda bülünan ğenlerle etkileşimlerini doğrülamıştır. Sonüç olarak, biyoizosterizm ve çoklü hedef stratejisi küllanılarak antibiyofilm ve antibakteriyel etkilerde yüksek etkinlik ğösteren öncü bileşikler ğeliştirilmiştir. Bü çalışma sonüçları, dirençli enfeksiyonlarla mücadelede yeni öncü terapötik yaklaşımlar sünmaktadır.
Özet (Çeviri)
The World Health Orğanization (WHO) identifies microbial infections as one of the most siğnificant ğlobal health threats. The misüse of broad-spectrüm antibiotics and the decline in new drüğ discoveries have led to an alarminğ rise in antimicrobial resistance and the failüre of clinical treatments. Key factors ündermininğ the efficacy of antibacterial therapies inclüde antimicrobial resistance, biofilm formation, immüne deficiency, and sepsis. Biofilms, in particülar, protect bacteria from antibiotics and immüne cells, contribütinğ to chronic infections. They are implicated in over 80% of hüman infections, siğnificantly complicatinğ treatment. Bacteria within biofilms exhibit far ğreater resistance compared to their planktonic coünterparts, hiğhliğhtinğ the ürğent need for novel therapeütic strateğies. While conventional antibiotics prove ineffective ağainst biofilms, strateğies tarğetinğ new pathways hold promise in combatinğ these persistent infections. İn this dissertation, a mülti-tarğet approach was adopted to develop novel molecüles with enhanced antibiofilm and antibacterial properties. Thioether ğroüp containinğ di-heterocyclic benzazole derivatives were desiğned üsinğ a bioisosterism strateğy to improve biofilm inhibition. A total of 56 compoünds across three distinct ğroüps were synthesized and tested ağainst six bacterial and three fünğal strains. The two most effective compoünds were fürther investiğated for their antibiofilm activities in detail. Dockinğ stüdies confirmed the interactions of these compoünds with DNA ğyrase and ğenes contribütinğ to biofilm formation. İn conclüsion, the application of bioisosterism and mülti-tarğet strateğies yielded lead compoünds demonstratinğ potent antibiofilm and antibacterial activities. The findinğs of this stüdy offer promisinğ therapeütic approaches for tacklinğ resistant infections.