Integer programming formulations and cutting plane algorithms for the maximum selective tree problem
Maksimum seçmeli ağaç problemi için tamsayılı programlama formülasyonları ve kesme düzlemi algoritmaları
  1. Tez No: 731392
  2. Yazar: ÖMER BURAK ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TINAZ EKİM AŞICI, PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde Maksimum Tetiklenmiş Ağaç Problemi'nin bir çeşit genelleştirilmesi olarak Maksimum Seçmeli Ağaç Problemi (MSelTP) ele alınıyor. MSelTP, düğümleri kümeleştirilmiş yönsüz bir çizge üzerinde, her bir küme başına en fazla bir tane düğüm seçecek ve bu seçimin tetiklediği çizge bir ağaç olacak şekilde en çok sayıda düğüm seçebilmeyi hedefler. Bildiğimiz kadarıyla, birçok benzer optimizasyon problemi çalışılmış olmasına rağmen, MSelTP'nin daha önce çalışılmadığını söyleyebiliriz. MSelTP için biri bağlantılılık kısıtlarına dayalı, diğeri ise döngü eleme kısıtlarına dayalı olmak üzere iki tane karışık tamsayılı programlama formülasyonu önerdik. İlaveten, problemi optimum olarak çözebilmek için iki tane kesme düzlemi yöntemi geliştirdik. Bu iki çözüm yöntemini ve polinom sayıda kısıt içeren tamsayılı programlama formülasyonunu kıyaslamak amacıyla küme sayısı 25'e kadar olan, düğüm sayısı 250'ye kadar olan ve değişen yoğunluklara sahip çizgelerde hesaplamalı deneyler gerçekleştirdik. Deneylerimiz, CPAXnY algoritmasının diğer yöntemlere göre genel olarak daha iyi çalıştığına işaret etmekte, ancak düşük yoğunluklu ve kümelerindeki ortalama düğüm sayısı çok olan çizgelerde CPAX algoritmasının performansı ortalama süre bakımından daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the Maximum Selective Tree Problem (MSelTP) as a generalization of the Maximum Induced Tree problem. Given an undirected graph with a partition of its vertex set into clusters, MSelTP aims to choose the maximum number of vertices such that at most one vertex per cluster is selected and the graph induced by the selected vertices is a tree. To the best of our knowledge, MSelTP has not been studied before although several related optimization problems have been investigated in the literature. We propose two mixed integer programming formulations for MSelTP; one based on connectivity constraints, the other based on cycle elimination constraints. In addition, we develop two exact cutting plane procedures to solve the problem to optimality. On graphs with up to 25 clusters, up to 250 vertices, and varying densities, we conduct computational experiments to compare the results of two solution procedures with solving a compact integer programming formulation of MSelTP. Our experiments indicate that the algorithm CPAXnY outperforms the other procedures overall except for graphs with low density and large cluster size, and that the algorithm CPAX yields better results in terms of the average time of instances optimally solved and the overall average time.