Geleneksel tıbbın halk üzerindeki etkisi (Karapınar köyü örneği)
  1. Tez No: 73140
  2. Yazar: MEHMET NURİ TURUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Sağlık, sadece tıbbi bir kavram olarak algılanmamalıdır. Çünkü sağlığın tıbbi olması yanında sosyolojik, ekonomik, dini ve politik boyutlanda mevcuttur. Ülkemizde sağlık sosyolojisi, yen, bir disiplin olduğu için bu alandaki bilimsel araştırmalar sınırlı kalmıştır. Elimizdeki araştırma bu alana yönelik mütevazi bir katkıda bulunma amacını taşımaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin uygulanma alanları, çalışma şartlan, yasal konumlan, riskleri ve bütün bunlara bağlı olarak halkın kabullerini sağlık sosyolojisi açısından değerlendirmeye çalıştık. Karapınar Köyü'nde yapılan bu araştırma neticesinde, halkın bir hastalık anında genelde modern tıp kurumlarını tercih ettiği ortaya çıkmaktadır. Belirli durumlarda da geleneksel tıbbı tercih ettiği görülüyor. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Health should not be considered as a medical concept only, because it has sociological, religious, economical and political aspects in addition to its medical aspect As a new discipline in our country, scientific investigations abaut sociology of health are very limited. Therefore, this survey aims to contribute some attributes to this field. We have tried to evaluate fields of applying traditional methods of treatment, working conditions, their legal situations, risks and relating to this, common acceptance of public in terms of sociology of health. The reseacrh in Karapınar indicated that, it has been observed that people generally prefer going to modern medical institutions in case of illness but in some cases, however, people use traditional methods of treatment IV