Seismic assessment of transmission towers
İletim kulelerinin sismik değerlendirmesi
  1. Tez No: 731400
  2. Yazar: ERDİNÇ KIRKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
21. yüzyılda elektrik kullanımına duyulan talep hiç olmadığı kadar artmıştır. Bu yüksek talebi karşılamak için çok çeşitli mühendislik çözümleri geliştirilmiş, elektrik iletim hatları çok zorlu coğrafi şartlarda çok uzun mesafeleri kat edecek şekilde inşa edilmiştir. Ancak bu uzun mesafeleri kat ederken, depremler gibi doğal afetler de en az zorlu coğrafi koşullar kadar önemli bir engel oluşturmaktadır. Elektrik arzının sağlanamaması durumunda yaşanabilecek sosyal ve ekonomik zararların boyutu ne yazık ki geçtiğimiz on yıllarda gözlemlenmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda, İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan bir elektrik iletim hattı, ivmeölçer sensörler yardımı ile mod tanımlama çalışmasına tabi tutulmuştur. Elde edilen doğal salınım frekansı, teknik çizimlere göre hazırlanan sonlu elemanlar modelinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bunlara ilave olarak, elektrik iletim hattının kat ettiği uzun mesafelerde göz önünde tutularak, uzaysal olarak değişkenlik gösteren yer hareketleri simüle edilmiş ve zaman tanım analizi olarak sistem üzerinde uygulanmıştır. Bu çalışmada gösterilmiştir ki, mod tanımlama değerlerine göre güncellenen sonlu elemanlar modeli ve uzaysal olarak değişkenlik gösteren yer hareketleri analizleri sistem üzerine gelecek olan deprem yükü talebinin belirlenmesinde belirgin bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, necessity for the electricity is growing more and more every day. In order to transfer huge amount of electricity, engineering is finding its way between mountains, rivers and valleys with the help of electricity transmission lines. However, external obstacles are not limited to geographical characteristics of the environment but also natural hazards such as earthquakes as the supply of electricity must be continuous in terms of economic and social outcomes. In order to keep continuous supply, seismic design of electricity transmission lines is proven to be very crucial in the late decades as a lot of catastrophic events were witnessed. In light of this need, an electrical transmission line in Istanbul region is instrumented with accelerometers and a modal identification study is conducted. Natural frequencies of the system are obtained by frequency domain decomposition method. These results are compared with modal values obtained from finite element model (FEM) of the system created according to the technical drawings. Furthermore, as transmission lines covers long spans, spatially varying ground motion excitations are simulated and applied in time history analysis to capture the realistic response of the system. In this study, it is shown that spatially varying ground motions and FEM updating based on modal identification results are significant in the determination of seismic demand on electrical transmission lines.