Reliability based safety assessment of buried continuous pipelines subjected to earthquake effects
Deprem etkilerine maruz gömülü sürekli boru hatlarının emniyetlerinin güvenirlik esaslı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 341083
  2. Yazar: ERCAN AYKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. M. SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Can damarları şebekeleri insanlığa modern hayatta önemli faydalar sunmaktadır. Genel ihtiyaçlarnedeni ile çeşitli ürünleri taşımaktadırlar. Gömülü sürekli boru hatları da genellikle doğal gaz veham petrol gibi enerji kaynaklarını üretim yerlerinden hedeflenen yerlere iletmedekullanılmaktadır. Bu enerji koridorundaki akışı verimli ve güvenli bir şekilde sürdürebilmek içinakışın kesilmesinin mümkün olduğunca önlenmesi gerekir. Arzu edilen güvenirlik düzeyinekarşılık gelen hedef güvenirlik indeksinin sağlanmasıyla bu sonuca ulaşılabilir. Doğal gaziletiminde, gömülü sürekli boru hatlarında deprem tehlikesinin güvenirlik açısındandeğerlendirilmesi, bu tezin temel ilgi alanını oluşturmaktadır. İç basınç ve sıcaklıkdeğişimlerinden kaynaklanan işletme yüklerine de değinilmektedir. Gömülü sürekli boruhatlarının maruz kaldığı, sismik dalga hareketi etkileri, boyuna ve enine kalıcı yer değiştirmeetkilerini içeren, sıvılaşma nedeniyle oluşan yanal yayılma etkileri, sıvılaşma nedeniyle oluşankaldırma kuvveti etkileri ve fay geçişi etkileri detaylı bir şekilde açıklanmakta veincelenmektedir. Bahsedilen her bir deprem etkisi için işletme yükleriyle birlikte limit durumfonksiyonları sunulmaktadır. Güvenirlik hesaplamalarında, Geliştirilmiş Birinci Mertebe İkinciMoment metodu kullanılmaktadır. İki adet örnek çalışma sunulmaktadır. İlk çalışmada, yük etkisiolarak sadece iç basınç düşünülerek mevcut bir doğal gaz boru hattının güvenirlik hesabıyapılmaktadır. Buna ilaveten hedef güvenirlik indeksleri için güvenlik katsayıları önerilmektedir.İkinci örnek çalışmada da yine bir mevcut doğal gaz boru hattı, söz konusu deprem etkileri altındagüvenirlik açısından detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lifelines provide the vital utilities for human being in the modern life. They convey a greatvariety of products in order to meet the general needs. Also, buried continuous pipelines aregenerally used to transmit energy sources, such as natural gas and crude oil, from productionsources to target places. To be able to sustain this energy corridor efficiently and safely,interruption of the flow should be prevented as much as possible. This can be achieved providingtarget reliability index standing for the desired level of performance and reliability. For naturalgas transmission, assessment of earthquake threats to buried continuous pipelines is the primaryconcern of this thesis in terms of reliability. Operating loads due to internal pressure andtemperature changes are also discussed. Seismic wave propagation effects, liquefaction inducedlateral spreading, including longitudinal and transverse permanent ground deformation effects,liquefaction induced buoyancy effects and fault crossing effects that the buried continuouspipelines subjected to are explained in detail. Limit state functions are presented for each one ofthe above mentioned earthquake effects combined with operating loads. Advanced First OrderSecond Moment method is used in reliability calculations. Two case studies are presented. In thefirst study, considering only the load effect due to internal pressure, reliability of an existingnatural gas pipeline is evaluated. Additionally, safety factors are recommended for achieving thespecified target reliability indexes. In the second case study, reliability of another existing naturalgas pipeline subjected to above mentioned earthquake effects is evaluated in detail.