Bobin ile mekanik sayaçların okunması ve uzaktan kontrolü
Reading the mechanical meter with the coil and its remotecontrol
- Tez No: 731407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Suyun hayatımızda geniş bir kullanım alanı olmasına karşın, dünya üzerindeki toplam su kaynaklarının yalnızca %2,5 gibi küçük bir kısmı evsel, tarımsal ve sanayi amaçlı kullanılabilecek güvenli su kaynağı özelliği taşımaktadır. Dünya üzerindeki su kaynaklarının dağılım oranına bakıldığında en büyük miktarın 338 milyon km³ hacimle okyanuslar ve denizlerdeki sağlıklı kullanıma uygun olmayan tuzlu sular olduğu görülecektir, bu oran toplam su kaynaklarının %96.5' lik kısmına karşılık gelmektedir. Su kaynaklarının dünya üzerinde dengeli şekilde dağılmamış olması ülkelerin su kullanımı konusunda izlediği politikaların da farklı olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hem ülkemiz hem de dünya ülkeleri için mevcut kaynakların korunması ve verimli şekilde kullanımı büyük önem taşımaktadır. Su dağıtım şirketleri kayıp-kaçak miktarının dünyada su tüketim kurumlarının belirlediği hedef seviyelere indirgemek için, otomatik sayaç okuma sistemlerine yatırım yapmaktadır. Bu çalışmada mekanik su sayaçların uzaktan okuma yöntemi ele alınmış ve kayıp-kaçakların azaltılması incelenmiştir. Bu çalışma mekanik su sayaçların uzaktan okunmasına yönelik bir çalışmadır. Çalışma temel olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar mekanik sayaçların tüketimi elektronik olarak okuması ve sayaçtan aldığı bilgileri karşıda bulunan elektronik bir sisteme göndermesidir. Çalışmanın haberleşmesi 2 türdür. İlk haberleşme optik gözler yardımı ile sayaç yanında optik gözle sayaçtaki bilgileri okuma bir diğer haberleşme ise LoraWan teknolojisi ile RF kablosuz haberleşmedir. Sayaçtan aldığı bilgileri LoraWan ağ geçitleri ile göndermektedir. Çalışmada yapılmış olan modül, tüketim ve haberleşme testlerinden başarılı şekilde geçmiştir. Ayrıca çalışmanın önemi, faydaları ve su kayıp-kaçakların etkisi vurgulanarak bu sistemin ülkemizde yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although water has a wide area of use in our lives, only 2.5% of the total water resources in the world are safe water sources that can be used for domestic, agricultural and industrial purposes. When we look at the distribution ratio of the water resources in the world, it will be seen that the largest amount is the salty waters in the oceans and seas with a volume of 338 million km³, which is not suitable for healthy use, this rate corresponds to 96.5% of the total water resources. The fact that the water resources are not evenly distributed over the world causes the policies followed by the countries on the use of water to be different. For this reason, it is of great importance for both our country and the countries of the world to protect existing resources and use them efficiently. This study is a study for remote reading of mechanical water meters. The study basically consists of two main parts. These are the electronic reading of the consumption of the mechanical meters and sending the information received from the meter to an electronic system opposite. There are two types in the communication of the work. The first communication is reading the information on the meter with the help of optical eyes, next to the meter, and another communication is RF wireless communication with LoraWan technology. LoraWan gateways send the information it receives from the meter. The module made in the study has passed the consumption and communication tests successfully.In addition, the importance of the study, its benefits and the effect of water losses and leakages were emphasized and it was suggested to expand this system in our country.