Van ve çevresinde görülen tinea kapitis kliniğinde etken florası
- Tez No: 731408
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tinea kapitis hastalığı genelde çocuk yaş grubunda görülen ve dünyanın her yerinde rastlanabilen bir dermatofitozdur. Van ve çevresini içeren yörede önceki çalışmalarda da ortaya konduğu şekilde oldukça sık görülmekte ve klinik olarak dikkati çekecek ölçüde bazı farklılıklar sergilemektedir. Bu farklılıkların daha net olarak açıklanması ve tinea kapitisten sorumlu etken dermatofit florasının ortaya konması amacıyla yapılan bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hastalar ele alındı. Yaş ortalaması 6.52±3.20 olan 28'i erkek 12'si kız toplam 40 hasta üzerinde yürütülen çalışmada erkeklerin hem daha fazla sayıda olduğu hem de muayeneye daha erken dönemde getirildikleri görüldü. Hastalarda daha önce de bildirildiği şekilde tinea kapitis profunda kliniğinin diğer klinik tiplerden sık görüldüğü saptandı. Alınan örneklerin mikolojik incelemesi sonucu %75'inin pozitif direkt mikroskopik bulgular taşıdığı aynı oranda ve tamamen aynı hastaları içermeyecek şekilde hastalıktan sorumlu dermatofitin ortaya konduğu görüldü. Hem direkt mikroskopik bulguların hem de besi yerindeki izolasyon oranlarının tinea kapitis profunda kliniğinde daha düşük olması dikkati çekti ve bunun lezyonlardaki eksudada bulunan dermatofit inhibitör faktöre bağlı olabileceği görüşüne varıldı. Buna göre çalışmada ele alınan hastalardaki tinea kapitis florası sıklık sırasına göre %43.33 T. verrucosum, %30 T. violaceum, %23.33 T.rubrum, %3.34 T. mentagrophytes'ten oluşuyordu. Tinea kapitis profunda kliniğinin çoğunlukla T. verrucosumla meydana geldiği ve bu klinikteki hastaların daha çok kırsal alandan başvuran hastalar olduğu görüldü. Bu bulgular Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden bildirilen çalışmalarda ulaşılan sonuçlarla karşılaştırıldığında sonuçlarımızın epidemiyolojik olarak benzer bazı özellikler sergilediği görülürken floranın oldukça değişik olduğu ortaya kondu. Bu duruma sebep olarak da yöredeki halkın sosyoekonomik yapısının ve yaşam tarzının etkili olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Tinea capitis disease is a dermatophytosis which is seen usually in child age group and all worldwide. This illness, as shown in previous studies is very often and have some differences which are clinically mentioned in Van region. For the purpose of describing these differences more clearly and defining the dermatophyte flora which is responsible agent for tinea capitis; recorded patients of YYU Medical Faculty Dermatology Department Policlinic are managed in this study carried out with 28 male 12 female (totally 40) patients whose age average was 6.52±3.20. It is seen that males were large in number and were brought to examination at earlier stage. The tinea capitis profunda's clinic, determined being more frequent from other types as reported previously. In the results of microscopic examination samples, 75 % had positive direct microscopic signs. In the other patients group which included some of same patients, responsible dermatophyte is revealed out with similar 75 % ratio. Both direct microscopic finding and test medium isolation ratios attracted attention with being less in tinea capitis profuda clinics. It is determined that this was because of dermatophtye inhibitor factor which is found in lesion exuda. The frequency rate of tinea capitis flora for the patients in this study 43.33 % T. verrucosum, 30 % T. violaceum, 23.33 % T.rubrum, 3.34 % T. mentagrophytes. It is seen tinea capitis profunda clinic occurs mostly from rural regions. When these findings are compared with report results from Turkey and world's different regions our results revealed out epidemiologically similar some properties and flora which is very different. We determined that socioecenomic structure and life style of region people may be the causative factors.