Antikoagülan ilaç kullanımına yönelik farklı yöntemlerle verilen hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of nursing education given with different methods on anticoagulant drug use
  1. Tez No: 731435
  2. Yazar: CEVRİYE ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma antikogülan ilaç kullanımına yönelik farklı yöntemlerle verilen hasta eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmada eğitimin etkinliği bilgi düzeylerindeki artış, INR değerlerinin tedavi edici aralıkta olması ve komplikasyon gelişme durumları ile değerlendirilmiştir. Çalışmada antikoagülan ilaç kullanmaya başlayan hastalar için en etkili öğrenimin sağlanabileceği eğitim yöntemini belirlemek, bireylerin ilaç kullanımına yönelik bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını artırmak, antikoagülan ilaç kullanımı ile ilişkili komplikasyon gelişim oranlarının azaltmak amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Denizli'deki iki hastanede kalp kapak ameliyatı geçiren, araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 40 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, üç uygulama ve bir kontrol grubu olmak üzere dört gruptan oluşmuştur ve her grupta 10 hasta yer almıştır. Tüm katılımcılara ön test ve eğitim sonrası son test uygulanmıştır. Birinci gruba broşür, ikinci gruba sözlü anlatım ve üçüncü gruba video aracılığı ile araştırmacı tarafından eğitim verilmiştir. Dördüncü grup ise kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, experimental study model was applied to evaluate the effectiveness of patient education given by different methods for the use of anticoagulant drugs. In the study, the effectiveness of education was evaluated with the increase in knowledge levels, INR values in the therapeutic range, and the development of complications. The aim of the study was to determine the most effective education method for patients who started to use anticoagulant drugs, to increase the knowledge and awareness of individuals about drug use, and to reduce the rate of complication development associated with anticoagulant drug use. The sample of the study consisted of 40 participants who had heart valve surgery in two hospitals in Denizli, met the inclusion criteria, and volunteered to participate in the study. The sample of the study consisted of four groups, three of which were the experimental and one of the control groups, and each group included 10 patients. Pre-test and post-test were applied to all participants. Training has given to the first group by brochure, to the second group by verbal education, and to the third group by video, by the researcher. The fourth group has considered as the control group.