Tarımsal atıklardan üretilen mikrokapsüllerle boyar madde giderimi
Dyestuff removal with microcapsules produced from agricultural wastes
  1. Tez No: 731439
  2. Yazar: NURAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, zirai ürün olan Aydın yöresi zeytin çekirdeği, öğütülerek ve elek analizi yapılarak ortalama parçacık boyutu belirlenmiş ve bu ham madde kitozan ile modifiye edilmiştir. Bu işlem basamağının ardından derişik NaOH ve metanol çözeltisinin içinde mikrokapsül boncuklar oluşturulmuştur. Oluşturulan boncuklar sonrasında gluteraldehit ile çapraz bağlanarak son fonksiyonlaştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra etanol ile yıkanan boncuklar oda sıcaklığında kurutulmuştur. Modifiye edilmiş zeytin çekirdekleri metilen mavisi ve metil turuncusu boyar maddelerinin giderimi için biyosorbent olarak kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmaları üzerine sırasıyla, adsorban miktarı, başlangıç konsantrasyonu, temas süresi ve pH parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Boyar maddelerden metil turuncusu için optimum temas süresi 120 dakika olarak bulunmuştur. Optimum temas süresi metilen mavisi için de 120 dakika olarak bulunmuştur. Adsorban madde miktarı arttırıldıkça adsorplanan boyar madde miktarı artmış ve 0,1- 0,1 gram ile dengeye ulaşmıştır. Değişen boyar madde konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisi incelenmiş ve denge verileri ile Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri uygulanmıştır. Sonuç yeni adsorban olarak hazırlanan, kitozan ile modifiye edilmiş zeytin çekirdeğinin boyar madde gideriminde uygulanabileceği ve alternatif bir biyomalzeme olarak kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, olive stone which as known agricultural product at Aydın region, was being milled and was being screen analysed to define average particle size. This raw material was modified with biomaterial as known as chitosan. After this step of process, it is created as beads in concentrated NaOH and methanol solution. Then created bead was cross linked with gluteraldehyde to finalize last process of functionalization. Afterwards the bead which was washed with ethanol, was dried at room temperature. Modified olive pits were used as biosorbent for the removal of methylene blue and methyl orange dyestuffs. After adsorption studies, effect of adsorbent, initial concentration, concant time and pH parameters was analyzed, respectively. The optimum concant time for adsorption of dyestuff on modified olive stone was found to be 120-120 minutes. Asthe amount of adsorbent , increased, the amount of dyestuff adsorbed increased and reached to the equilibrium with 0,1-0,1grams. The effect changing dyestuff concentration on adsorption was observed and Langmuir and Freundlich isotherm models were applied with equilibrium data. As a result, it can be seen that the olive stone modified with chitiosan prepared as new adsorbent can be applied for dyestuff removal from aqueous solutions and used as an alternative bioadsorbent.