İkdam gazetesine göre Galata'da asayiş sorunları (1894-1900)
According to İkdam newspaper, safety problems in Galata (1894-1900)
  1. Tez No: 731444
  2. Yazar: KADER KIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osmanlı Devleti kurulduğu tarihten yıkıldığı tarihe kadar devlet içinde huzuru ve güven ortamını oluşturmaya, asayişi sağlamaya önem vermiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde ise başkent İstanbul'a çok fazla turist geldiğinden şehrin iç güvenliğine daha çok önem verilmiştir. Beyoğlu, Galata semti şehrin Avrupa'ya açılan kapısı olarak görülmüş buraya gelen turistlerde daha iyi izlenim bırakabilmek için çalışılmıştır. Biz de bu çerçevede Osmanlı Devleti'nin semtteki eğlence mekânlarında halkın eğlenmesine engel olmadan asayişi nasıl sağladığını İkdam gazetesi içerisinde yer alan haberlere dayanarak inceledik ve olaylara Osmanlı Devleti'nin verdiği cezaları değerlendirdik. Asayiş olayları yıllara göre ve yılın kendi içerisinde de aylara göre değişim göstermektedir. Bu değişimin sebepleri, devletin olayları denetim altına almak için aldığı tedbirler irdelenmiştir. Çalışmada İkdam gazetesindeki haberler dışında Osmanlı Arşivinde yer alan bir kısım evraktan, seyahatnamelerden ve araştırma eserlerden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the date of its establishment to the date of its collapse, the Ottoman Empire gave importance to creating an atmosphere of peace and security within the state, and to ensure security. In the 19th century, more attention was paid to the internal security of the city, as many tourists came to the capital, Istanbul. Beyoglu, Galata district has been seen as the city's gateway to Europe, and efforts have been made to leave a better impression on the tourists who come here. In this context, we examined how the Ottoman Empire ensured security in the entertainment venues in the district without preventing the people from having fun, with the news in the Ikdam newspaper, and evaluated the punishments given by the Ottoman Empire to the events.