4-amino-5,7-dikloro-2-metil kinolin, 4-amino-5,8-dikloro-2-metil kinolin moleküllerinin spektroskopik, elektronik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the spectroscopic, electronic and structural properties of 4-amino-5,7-dichloro-2-methyl quinoline,4-amino-5,8-dichloro-2-methyl quinoline molecules
  1. Tez No: 731472
  2. Yazar: ABDUL HASEEB SHAHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK RACİ SERTBAKAN, DOÇ. DR. EMİNE BABUR ŞAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kinolin, iki bitişik karbon atomunda kaynaşmış bir benzen ve bir piridin halkasından oluşan çift halkalı bir yapı ile karakterize edilen aromatik heterosiklik serinin organik bir bileşiğidir. Benzen halkası altı karbon atomu içerirken, piridin halkası beş karbon atomu ve bir azot atomu içerir. Kinolin ailesinin en basit üyesinin moleküler yapısı C9H7N şeklindedir. Kinolin ve türevleri, çeşitli kimyasal ve farmakolojik özellikleri nedeniyle hem sentetik hem de biyolojik kimyagerleri her zaman cezbetmiştir. Bu çalışmada, 4-amino-5,7-dikloro-2-metilkinolin (4A57D2MQ) ve 4-amino-5,8-dikloro-2-metilkinolin (4A58D2MQ) molekülleri için, Gaussian09 Paket programı kullanılarak fiziksel niteleme gerçekleştirilmiştir. Verilen moleküllerin Gaussian09 Paket programı ile spektroskopik (IR ve RAMAN) ve elektronik özelliklerinin (UV, HOMO-LUMO, MEP) incelemesi yapılmıştır. Gaussian09 programından teorik olarak elde ettiğimiz değerler deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quinoline is aromatic heterocyclic organic compounds that is characterized by a double-ring structure, which is formed with benzene and pyridine rings, these rings are fused at two adjacent carbon atoms. The benzene ring consists of six carbon atoms, while the pyridine ring contains five carbon atoms and a nitrogen atom. The simplest member of the quinoline family is quinoline itself, a compound with molecular structure C9H7N, Quinoline and its derivatives have always attracted both synthetic and biological chemist because of its diverse chemical and pharmacological properties. In this study physical characterization of 4-amino-5,7-dichloro-2-methyl quinoline (4A57D2MQ) and 4-amino-5,8-dichloro-2-methyl quinoline (4A58D2MQ) molecules are performed by using Gaussian09 Package programme. With Gaussian09 Package programme we will determine the spectroscopic and electronics examination of given molecules, UV analysis, IR and RAMAN spectrums of given molecules, highest occupied molecular orbital (HOMO), lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) and molecular electrostatic potential (MEP). Values that we obtained theoretically from Gaussian09 programme are compared with the literature.