Allah algısı ve bilişsel çarpıtmalar ilişkisi
The relationship between perception of Allah and cognitive distortions
- Tez No: 731471
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Allah algısı ve bilişsel çarpıtmalar ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Allah algısı konusu işlenmiştir. Bu başlık altında Tanrı algısı kavramı, kuramlara göre Tanrı algısının oluşumu ve gelişimi, olumlu ve olumsuz Allah algısı ve İslam'da Allah algısı konularına yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünü bilişsel çarpıtmalar konusu oluşturmaktadır. Bu bölümde bilişsel psikoloji ve bilişsel davranışçı yaklaşım hakkında bilgi verilmiştir. Bilişsel şemalar, otomatik düşünceler, ara ve temel inançlar kavramları açıklanmıştır. Teorik arka plan oluşturulduktan sonra bilişsel çarpıtmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde araştırmanın modeli, hipotezleri, sayıltıları, sınırlılıkları, evren ve örneklemi, veri toplama araçları, uygulama ve verilerin analizinde kullanılacak teknikler genel olarak açıklanmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde araştırma bulguları verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study perfomed to reveal the relationship between perception of Allah and cognitive distortion. The study consist of five parts. In the first part, the subject of perception of Allah discussed. The subjects of Allah perception concept, the formation and development of the perception of God according to the theories, positive and negative perception of Allah and perception of Allah in Islam included. The second part of our study is the subject of cognitive distortions. In this section, information about cognitive psychology and cognitive behavioral approach given. Cognitive schemes, automatic thoughts, intermediate and core beliefs concepts explained. After the theoretical background is formed, cognitive distortions discussed. In the third part, the research model, hypotheses, assumptions, limitations, universe and sample, data collection tools, application and techniques to be used in data analysis are explained in general. In the fourth part of our study, research findings are given. In the fifth and last part, the findings were evaluated.