Sıçanlarda yüksek yağlı diyetle indüklenen obezite modelinde bağırsak mikrobiyotasının ve metabolik endotokseminin değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal microbiota and metabolic endotoxemia in a high-fat diet-induced obesity model in rats
- Tez No: 731498
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda yüksek yağlı diyetle indüklenen obezite modelinde hem bağırsakta dışkı mikrobiyotası hem de kolon mikrobiyotasını ve metabolik endotoksemiyi değerlendirmekti. Çalışmanın materyalini 14 adet wistar albino türü 6-7 haftalık erkek sıçan oluşturdu. Deney süresince yem ve suları ad libitum olarak sağlanan sıçanlar deney (7 adet) ve kontrol (7 adet) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu ticari sıçan diyeti ile (% 3 yağ, % 53 karbonhidrat ve % 23 protein) beslenirken deney grubu yüksek yağlı diyetle (hayvansal iç yağ ilavesi ile % 66,75 yağ, % 2,65 karbonhidrat ve % 22,36 protein) 12 hafta boyunca beslendi. Haftalık Lee Index ve BMI hesaplamaları ve iki haftada bir açlık ve tokluk kan glukoz düzeylerine bakıldı. Anestezi altında kalpden kan örnekleri alındı ve sıçanlar dekapite edilerek hızlı bir şekilde taze dışkı örnekleri ve distal kolon doku örnekleri alındı. Çalışmanın sonunda vücut ağırlıkları, nazo-anal uzunluklar, HOMA-IR, albümin, IP, T Bil, Ca, CHOL, Cre, demir, GGT, LDH, lipaz ve CK ve tokluk glukoz düzeyleri için gruplar arasında farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate both feaces and colonic microbiota and metabolic endotoxemia in a high-fat diet-induced obesity model in rats. The material of this study consisted of 14 wistar albino male 6-7 week old rats. During the experiment, rats whose feed and water were provided ad libitum were divided into two groups as experimental (7) and control (7). The control group was fed by a commercial rat diet (3% fat, 53% carbohydrate and 23% protein) while the experimental group was fed a high-fat diet (66.75% fat, 2.65% carbohydrate and 22.36% protein with the addition of animal tallow) fed along 12 week. Weekly Lee Index and BMI calculations and fasting and postprandial blood glucose levels were measured every two weeks. Blood samples were taken from the heart under anesthesia, and the rats were decapitated and fresh stool samples and distal colon tissue samples were taken rapidly. At the end of the study, there was no difference between the groups for body weight, naso-anal lengths, HOMA-IR, albumin, IP, T Bil, Ca, CHOL, Cre, iron, GGT, LDH, lipase and CK, and postprandial glucose levels.