Plastik ve rekonstrüktif cerrahi polikliniğine başvuran hastaların beden algısını etkileyen faktörler
Factors affecting the body perception of patients applied to a plastic and reconstructive surgery clinic
- Tez No: 731497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, plastik ve rekonstrüktif cerrahi polikliniğine başvuran hastaların beden algısını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 17 Eylül – 31 Kasım 2019 tarihleri arasında plastik ve rekonstrüktif cerrahi polikliniğine ayaktan başvuran 18 yaş üstü 141 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Vücut Algısı Ölçeği Türkçe Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı ile ortalama, standart sapma, Student T testi, Tukey HSD, Tamhane çoklu karşılaştırma testi, Kruskal Wallis, Bonferroni düzeltmeli Dunn testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %68,1'i kadın, %46,1'i evli, %75,2'si üniversite mezunu, %53,9'unun geliri giderine denk, %50,4'ü diyet yapmakta ve % 63,1'i ağırlığından memnun değildir. %9,9'u daha önce estetik amaçlı bir ameliyat geçirmiştir. Bireylerin kişilik özelliklerine bakıldığında %65,2'si sosyal, %29,1' çekingen olduklarını ifade etmiştir. Elde edilen bulgulara göre, bireylerin medeni durumu beden algısını etkilemektedir. Evli bireylerin beden algılarının bekar bireylere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Diyet yapmayan bireylerin vücut algısı ortalama puanı diyet yapanlardan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ağırlığından memnun olan bireylerin ortalama puanının memnun olmayanlara göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Daha önce estetik ameliyat geçirmiş olan bireylerin vücut algısı puan ortalamaları estetik ameliyat olmayan bireylere göre daha yüksek tespit edilmiştir. Sosyal bireylerde beden algısının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross-sectional study in order to examine the factors affecting body perception of patients admitted to the plastic and reconstructive surgery outpatient clinic. The aim is to determine the factors affecting the body perception of the patients and to contribute to similar studies to be done later. The universe of the study consisted of 155 patients over the age of 18 who applied to the plastic and reconstructive surgery outpatient clinic between 17 September and 31 November 2019. Among the individuals who accepted to participate in the study, 141 individuals who gave full and complete answers to the questions were included in the study.“Personal Information Form”and“Body Image Scale Turkish Form”were used for data collection. In the analysis of the data, the mean, standard deviation, Student T test, Tukey HSD, Tamhane multiple comparison test, Kruskal Wallis, Bonferroni-corrected Dunn test were used with the SPSS program. Of the individuals participating in the study, 68.1% are women, 46.1% are married, 75.2% are university graduates, 53.9% are equivalent to their income, 50.4% are on a diet and 63%, 1 is not satisfied with its weight. 9.9% had previously undergone an aesthetic surgery. Considering the personality traits of individuals, 65.2% stated that they were social and 29.1% were timid. According to the findings, marital status affects body perception. Body perception of married individuals was found to be lower than single individuals. Body perception mean score of individuals who do not diet was found to be significantly higher than dieters. It has been determined that the average score of individuals who are satisfied with their weight is higher than those who are not satisfied. Body perception mean scores of individuals who have previously undergone plastic surgery were found to be higher than those who did not. It is concluded that body perception is higher in social individuals.