İslam hukukuna göre helâl gıda açısından süt ve peynir
According to Islamic law milk and cheese in the context of halal food
  1. Tez No: 731501
  2. Yazar: NERMİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamız temel besin maddelerinden süt ve peyniri helâl gıda bağlamında ele almaktadır. Tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde helâl gıda literatürünün temel kavramlarından olan necaset, istihlâk ve istihâle terimleri farklı İslâmHukuku ekolleri bakımından ele alınmış, birbirleriyle olan ilişkileri fıkhi tartışmalar çerçevesinde ortaya konulmuştur. İkinci bölümde sütün ve peynirin mahiyeti ile oluşum süreci incelenmiş, bu aşamalarda İslâmHukuku bakımından sorunlu olarak görülebilecek noktalara işaret edilmiştir. Bu noktalara klasik İslâm fıkhında getirilen çözümlemeler ve verilen hükümler belirlenmeye çalışılmıştır. Ardından farklı yaklaşım ve tartışmalar dikkate alınarak karşılaşılan sorunlara günümüzde getirilen çözümler irdelenmiştir. Ulaşılan kanaat ve değerlendirmeler sonuç bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study considers milk and cheese, which are the one of the main nutrients, in the context of halal food. The thesis consists of introduction and two chapters. In the first chapter, the concepts of nacasah, İstihlâk and istihalah, which are the basic concepts of halal food literature, are discussed in terms of different İslâmic Law schools and their relations with each other are put forward within the framework of fiqh discussions. In the second chapter, the nature and formation process of milk and cheese are examined and the points that can be seen as problematic in terms of İslâmic Law are pointed out at these stages. It is tried to determine the analyzes and the provisions brought to these points in the classical İslâmic jurisprudence. Then, different approaches and debates are taken into consideration and the solutions to the problems encountered today are examined. The conclusions and evaluations reached are shared in the conclusion section.