Bazı katyonik organik bileşiklerin DNA etkileşimlerinin çalışılması
Study of DNA interactions of some cationic organic compounds
  1. Tez No: 731512
  2. Yazar: EVRİM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, naftalimit türevleri olan 3,10-dibromo-7Hbenzo[de]pirido[2′,3′:4,5]imidazo[2,1-a]isokinolin-7-on (1) ve bu bileşiğe piperidin yan kolu takılarak elde edilen 2 molekülünün sentezi, karakterizasyonu ve DNA etkileşimleri üzerinde çalışılmıştır. Elde edilen bileşiklerin karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS analiz yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin DNA etkileşimleri UV-Vis titrasyonu, floresans, viskozimetri ve agaroz jel elektroforezi metotlarıyla çalışılmıştır. UV-Vis titrasyonu sonuçları 1 bileşiğinin DNA'ya zayıf interkalasyona ek olarak oyuk bağlayıcı olarak bağlandığını, 2 bileşiğinin ise interkalasyon yolu ile bağlandığını göstermektedir. Bağlanma sabitleri sırasıyla 2,7 x 104 M-1 ve 2,5x 105 M-1 olarak hesaplanmıştır. Yapılan viskozimetri çalışmaları da bu sonucu desteklemektedir. Floresans çalışmalarına göre bileşiklerin interkalasyona ek olarak DNA'ya yüzey alanından da bağlandığı tespit edildi. Elektroforez çalışmalarında 1 bileşiği DNA hasarı gerçekleştirememiştir ancak 2 bileşiği DNA hasarı gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, naphthalimide derivatives 3,10-dibromo-7Hbenzo[de]pyrido[2′,3′:4,5]imidazo[2,1-a]isoquinolin-7-one (1) and by attaching piperidine side chains, synthesis, characterization and DNA interactions of 1 and 2 molecules were studied. Characterization of the obtained compounds was performed by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS analysis methods. DNA interactions of the compounds were studied by UV-Vis titration, fluorescence, viscosimetry and agarose gel electrophoresis methods. UV-Vis titration results show that compound 1 binds to DNA as a hollow binder in addition to weak intercalation, and compound 2 binds via intercalation. The binding constants are calculated as 2.7 x 104 M-1 and 2.5x 105 M-1, respectively. Viscosimetry studies also support this result. According to fluorescence studies, in addition to intercalation, it was determined that the compounds also bind to DNA from the surface area. In electrophoresis studies, compound 1 failed to cause DNA damage, but compound 2 did.