Retrograd kavitelerde farklı şelasyon ajanlarının dolgu materyalerinin bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different chelation agents on the bond strength of filling materials in retrograde cavities
- Tez No: 731519
- Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; retrograd kavite preparasyonunda farklı şelasyon ajanlarının kalsiyum silikat esaslı materyallerin bağlanma dayanımına etkisinin push out testi ile ölçülmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 84 adet periodontal nedenle çekilmiş düz ve tek kanallı maksiller santral diş kullanıldı. Dişlerin kuronları uzaklaştırıldıktan sonra her bir dişe kök kanal tedavisi başlandı. Retrograd kavite preparasyonu ultrasonik uçlar ile gerçekleştirildi. Smear tabakasını uzaklaştırmak için iki farklı şelasyon ajanı (%0,2 kitosan, %17 EDTA) ve kontrol grubu %0,9 serum fizyolojik kullanıldı. Kalsiyum silikat esaslı iki farklı dolgu materyali (MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brezilya), MTA Flow (Ultradent Endo-eze, South Jordan) kaviteye yerleştirildikten sonra dişler akril kalıplara alındı. Her bir örnekten apikal kısımdan 2 mm kalınlığında kesitler alınarak (Microtome, Mecatom T180; Presi SA, Angonnes, France) push out bağlanma dayanımı testinde incelendi. Çalışmamızda verilerin değerlendirilmesinde bağlanma dayanımı için Mann-Whitney U ve Student-t testi kullanıldı. Kırılma analizini karşılaştırmak için ki kare testi kullanıldı. p0,05) MTA Angelus ile MTA Flow dolgu materyalleri arasında fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to evaluate the effect of different chelating agents on the bond strength of calcium silicate-based materials in retrograde cavity preparation. Material and Methods: In our study, 84 single-rooted human maxillary central teeth extracted for periodontal reasons were used. After the tooth decoronated, root canal treatment was started for each tooth. Retrograde cavity preparation was performed with ultrasonic tips. Two different chelating agents (0.2% chitosan, 17% EDTA) and 0.9% saline for the control group were used to remove the smear layer. Two different calcium silicate-based filling materials (MTA Angelus (Angelus, Londrina, Brazil), MTA Flow (Ultradent Endo-eze, South Jordan) was applied, then the teeth were embedded in acryl blocks. 2 mm thick sections were obtained from the apical part of each sample (Microtome, Mecatom T180; Presi SA, Angonnes, France) and examined in the push out bond strength test. Mann-Whitney U and Steudent t test was used for push out analysis. Chi square test was used to compare the modes of failure. p0.05) There was a difference between MTA Angelus and MTA Flow filling materials.