Kıyı alanlarında uygulanan kentsel tasarım projelerinin mekânsal değişime ve kullanıcı gruplarına etkisi: Antalya ili örneği
The effect of urban design projects implemented in coastal areas on spatial change and user groups: Antalya provincial case
  1. Tez No: 731543
  2. Yazar: ZEHRA İNCE ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER GÜRER BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kentsel kamusal mekân olarak tanımlanan kıyı alanları; toplumu oluşturan bireylerin her birinin eşit ölçüde kullanım hakkının bulunduğu ve bu önemi dikkate alınarak planlanması ve tasarlanması gereken alanlardan oluşmaktadır. Bu mekânların“kamusallık”işlevini sürdürebilmesi için kamuyu oluşturan tüm vatandaşların erişimine ve kullanımına açık olması ve aynı zamanda da teşvik edici olması gerekmektedir. Bu niteliğinin sağlanması için özellikle kentsel doku içerisinde yer alan kıyı alanlarının, tüm vatandaşların eşit olarak kullanabilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Değişen yaşam koşulları içerisinde siyasal, ekonomik ve toplumsal değişimler ile birlikte önem kazanan kamusal mekân konusu, özellikle gelişmekte olan ülkeler için kentsel ve toplumsal yapıyı yansıtması açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm kentliler tarafından kullanılması hedeflenen ve bu amaçla tasarlanan kentsel kamusal mekânlar her zaman arzulanan sonuçlara ulaşmada yeterli olmamaktadır. Yapılan tez çalışması ile kentsel kamusal mekânda uygulanan tasarım projesinin, kullanıcı gruplarının sosyo-mekânsal farklılaşması üzerindeki etkisinin en aza indirilebilmesi için, planlama, tasarım ve uygulama süreçlerinde, sürece müdahale edilmesi, geliştirilmesi ve değiştirilmesi gereken noktaların tespitinde faydalı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Being urban public spaces, coastal areas by definition are available to be benefited from by each individual forming society, thus should be planned and designed in accordance with their importance. For these spaces to maintain their“publicness”function, they must be open to the access and use of all citizens forming a community, and at the same time they must be encouraging. To ensure this public characteristic, especially the coastal areas within the urban fabric should be designed in a way that allows all citizens to benefit from them equally. The issue of public space, which becomes increasingly important with political, economic, and social changes and changing living conditions, is of great significance especially for developing countries in terms of reflecting the urban and social structure. Urban public spaces that are intended to be used by all citizens and designed for this purpose are not always sufficient to achieve the desired results. This thesis study aims to be useful in determining the points that need to be intervened, developed, and changed in the planning, design, and implementation processes to minimize the effect of the design project applied in the urban public space on the socio-spatial differentiation of user groups.