Basın İş Hukukunda uzaktan çalışma ve dijitalleşme
Remote work and digitalization in Press Labor Law
  1. Tez No: 731544
  2. Yazar: CEREN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İŞTAR URHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Hukuk, Journalism, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi basın alanında çalışanların koşullarında da önemli değişikliklere ve dönüşümlere neden olmuştur. Dijitalleşmenin basın alanındaki haberin hazırlanması ve sunumu aşamasında getirdiği yenilikler, sektörel rekabet, teknolojik araçlar sayesinde zaman ve yer kavramının genişlemesi; çalışma hayatında esnekleşme kavramına duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Esneklik, işçinin korunması ve sosyal adaletin sağlanması gereğince, güvenceli esneklik olarak ilk kez uluslararası hukuk kaynaklarında; akabinde Türk hukukunda kendine yer bulmuştur. Güncel ihtiyaçlar, teknolojik gelişmeler ve çalışma hayatındaki esnekleşme, uzaktan çalışma modeline rağbeti arttırmıştır. Özellikle Covid-19 pandemisi, işyeri ve kalabalık çalışma grupları dışında çalışma ortamlarına gereksinimi doğurmuştur. Yeni iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklar da basın alanında uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşmasına hizmet etmiştir. Ancak, 13.06.1952 tarihli ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun; emek sürecindeki dijitalleşmeyi, gazetecilik kavramının dönüşümünü ve çalışma kapsamının değişimini yakalayamamıştır. Uzaktan çalışma ve dijitalleşme, gazeteciliğin dinamik yapısına katkı sunmaktadır. Bu çalışmada; esnek çalışma modellerinden uzaktan çalışma ve gazeteciliğin dijitalleşme süreci üzerinde durularak; dijitalleşme ve uzaktan çalışmanın basın iş hukukuna etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization and technological improvements has caused significant changes in the conditions of those in working in the field of press, as in other fields. The innovations brought by digitalization in the preparation and presentation of news in the field of press, sectoral competition, the expansion of the time and place thanks to technological tools; have increased the need for flexibility in working life. The concept of flexibility has found its place for the first time to protect the workers and ensuring social justice in the international law resources and subsequently in Turkish law. Current needs, technological improvements and the flexibilization in working life have enhanced the tendency of remote working. Especially, the COVID-19 pandemic has created the need for working the out of workplace and crowded work groups. The facilities provided by the new media technologies have served to popularize the remote working model in the field of press. Nevertheless, the Law on Regulation of Relationships between Employees and Employers in the Press Profession dated 13.06.1952 and numbered 5953 could not catch up with the digitalization in the labor, the transformation of the concept of journalism and the alteration of its working scope. Remote work and digitalization contribute to the dynamic structure of journalism. In this study, the effect of digitalization and remote working on press labor law will be evaluated with an emphasis on remote work, as an example of flexible working models, and the digitalization period of journalism.